Daar ook eventueel besmettelijke patiënten moeten kunnen worden vervoerd, is het noodig het inwendige van de cabine zóó te stoffeeren, dat het gemakkelijk ontsmet en afgewasschen kan worden. Vloeren en wanden van linoleum worden door de Franschen als zeer practisch aangeraden. Nog moet worden gewezen op de noodzakelijkheid van meer- motorige vliegtuigen in streken, waar groote afstanden moeten worden doorvlogen en waar geen behoorlijke noodlandingster reinen aanwezig zijnzulks impliceert mede een grooten actie radius. Telefonisch contact tusschen piloot en dokter is zeer gewenscht, terwijl het aan te bevelen is, dat het toestel met radio wordt uitgerustniet alleen voor navigatie-doeleinden, maar tevens om reeds van te voren de geneeskundigen, die op het vliegveld van aankomst gereed staan, van eventueele tijdens de vlucht opgetreden complicaties op de hoogte te brengen. Bij groote roode-kruis-diensten zal apart personèel voor de ambulance-vliegtuigen noodzakelijk zijn. In Engeland heeft men de zgn. Air Ambulance Detachementen, waarbij ingedeeld 1 commandant-piloot, 3 piloten, 4 monteurs, die tevens radiotele grafist kunnen zijn en 1 administrateur. Verondersteld wordt, dat deze laatste functie ook door één der overigen kan worden waargenomen. Het is de bedoeling om oud-vliegers, die aan het front niet meer voldoen, voor evenvermelden dienst te gebruiken. Het Kon. N.-I. Leger heeft momenteel twee Fokker-toestellen (F VII b), welke voor verschillende doeleinden worden gebruikt, 0.m. voor ziekentransport. In zeer korten tijd kunnen de toestellen voor ziekentransport worden gereed gemaakt. Er kunnen dan 4 personen liggend, 3 personen zittend en een dokter of verpleger worden meegenomen. Doordat deze vliegtuigen voor verschillende doeleinden worden gebruikt, zijn zij niet in de internationale roode-kruis-kleuren geschilderd zij staan in oorlogstijd dus bloot aan aanvallen en beschieting. Behalve voor het gewonden- en ziekentransport kan het ambulance-vliegtuig ook worden gebruikt voor 1. transport van geneeskundig personeel naar streken, waar een ramp heeft plaats gehad of een epidemie is uitgebroken 2. hulp in den vorm van levensmiddelen (geneesmiddelen)-aan voer aan menschen in getroffen, moeilijk bereikbare, gebieden. Voor deze doeleinden is niet direct een ambulance-vliegtuig noodig het is echter wel gunstig indien over een dergelijk toestel wordt beschikt voor die patiënten, die spoedige specialistische hulp noodig hebben en daartoe snel moeten worden vervoerd. 470

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 66