De aanval van zee uit op kuststellingen en ankerplaatsen kan zich veelal geheel afspelen buiten het bereik van het scheeps- en het kustgeschuten dat geldt in het bijzonder voor Malta. Zoo'n aanval zal practisch al afgeloopen zijn eer het alarmsignaal klinkt. Hoe zal men kunnen verwachten, een vliegtuig op het spoor te komen, dat bij het krieken van den dag of het vallen van den avond met stil gezetten motor op 8000 m hoogte uit zee komt opdagen, zijn bommen lanceert op een afstand van 6000 m en zich nog eens zoover verwijdert nog voordat zijn bommen den grond hebben bereikt? En als men het al ontdekt, hoe zal men het dan bereiken met projectielen uit batterijen, die twee minuten noodig hebben om het vuur te kunnen openen, en waarbij het veertig seconden duurt eer het afgeschoten projectiel bij het doel is Nog minder dan de artillerie kunnen de jachtvliegtuigen tijdig gealarmeerd worden om den strijd te kunnen opnemen. De jagers zullen de aangeduide plaats en hoogte pas bereiken op het oogenblik, waarop de bommenwerpers er al weer 100 km van verwijderd zijn. Zelfs al zouden de ter vervolging van den vijand ingezette jagers nauwkeurig diens terugweg kennen, dan zou hij reeds op Sicilië of in Italië teruggekeerd zijn voordat zij hem ingehaald hadden. De oorlog in Spanje bevestigt ten volle de gemakkelijkheid, waarmee uit zee komende vliegtuigen zich op doelen aan de kust kunnen werpen. Bij de operatiën tegen de steden in het binnenland zijn talrijke bombardementsvliegtuigen door jagers en artillerie neerge schoten. Daarentegen heeft het bombardement van Barcelona of van Valencia door vliegtuigen, die van Majorca kwamen, tot geen ernstige tegenactie aanleiding gegeven. Zooals de zaken thans staan zijn dan ook Malta en de vloot, die er zou liggen, ten prooi aan een bommenaanval uit de lucht en ingeval van een zee-oorlog zou het eerste werk moeten zijn de ontruiming van de basis door de vloot. Is het nog wel noodig, hieraan toe te voegen, dat eenzelfde lot Gibraltar wachten zou, indien de tegen stander zou beschikken over bases voor vliegtuigen in Spanje of in Marokko Zijn het speciaal de Engelsche vlootbases, die in zulk een benarde positie verkeeren Men behoeft slechts een kaart van de Middellandsche Zee op te slaan om te zien, dat van alle landen de vlootbases nagenoeg even blootgesteld liggen en dat in het bijzonder bij een Engelsch-Italiaansch conflict de Italiaansche bases er nog veel slechter aan toe zijn dan de Engelsche. Met betrekking tot de actie-radiussen der hedendaagsche vliegtuigen is de Middellandsche Zee een heel kleine zee, waar het bezit van drie gunstig gelegen bases iedereen in staat stelt, zonder bezwaar zijn buren te bombardeeren. En het vliegtuig is oneindig minder kwets baar en stelt oneindig minder eischen dan het schip. Zoo zou dan in de Middellandsche Zee de vernietiging het lot zijn van iedere vlootbasis en vloot, die hardnekkig op haar plaats zou blijven, wanneer een tegenstander beschikt over nabijgelegen bases voor vliegtuigen. De ontruiming van Malta door de Engelsche vloot, terwijl de Italiaansche vloot haar bases van Napels en Spezzia niet verlaat, maakt den indruk van wijken eener- en van vertrouwen anderzijds niets echter is minder juist. De Engelsche vloot is naar Gibraltar en Port-Saïd verplaatst, omdat deze havens practisch beveiligd zijn tegen de Italiaansche luchtmacht, zooals die in 1935

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 70