475 was als het noodig is zal zij zich op Portsmouth en Aden terugtrek ken, wanneer eenmaal de actie-radius der vliegtuigen met basis in de Middellandsche Zee zal zijn toegenomen. Het is voor haar juist een groot voordeel, dat zij zich zulke achtereenvolgende achterwaartsche bewegingen kan veroorloven. Dat de Italiaansche vloot te Napels en Spezzia is gebleven, is slechts toe te schrijven aan het feit, dat zij, hoe ernstig ook het gevaar is, hetwelk haar daar zou kunnen bedreigen, niet beschikt over andere bases om zich te beschermen. Op maritiem gebied is het prijsgeven van zijn zeewegen in de Mid dellandsche Zee voor Engeland de noodzakelijke consequentie van de ontruiming van Malta. Men heeft niet verzuimd, op den ernst daarvan de wijzen en te doen uitkomen, dat Italië meester is van de mare nostrum, nu het de Engelsche vloten daaruit weggewerkt heeft, dat het daar zijn imperiale plannen doorzetten kan zonder last te hebben van ondernemingen van zijn tegenstander en dat het dezen het gebruik van de belangrijkste zijner verbindingslijnen onmogelijk maken kan. Voor het Britsche Rijk zou het loslaten van de Middellandsche Zee onaangename consequenties hebben, maar geen levensquaestie zijn. De route door het Suez-kanaal is de eenige weg geworden van Europa naar het Verre Oosten. Maar het weder opnemen van den weg om de Kaap is niet zoo onmogelijk, dat niet sommige Engelsche maatschap pijen in den laatsten tijd, bij wijze van protest tegen te hoog geachte tarieven, van dien weg gebruik hebben kunnen maken zonder zich te ruineeren, profiteerende van de daling der vrachtprijzen en van den val van het pond. Een algemeene terugkeer tot den weg om de Kaap ter vervanging van dien door het Suez-kanaal zou den Engel- schen handel veel minder nadeelig zijn dan de stijging der assurantie- en vrachtprijzen, die het resultaat was van den duikbooten-oorlog in 19141918. Het prijsgeven van de verbindingslijnen in de Middel landsche Zee is voor een oorlogvoerende partij, die daar met een in een gunstige positie verkeerenden tegenstander te doen zou krijgen, een offer, waarin zij moet weten te berusten de oorlog eischt er wel ergere. Men moet trouwens deze moeilijkheid niet uitsluitend met de lucht vaart in verband brengen. De beschikking over vliegtuigen, die in Sicilië een basis hebben, is voldoende om het verkeer tusschen Suez en Gibraltar tot een zeer hachelijke onderneming te maken maar reeds de beschikking over Italiaansche onderzeeërs zou daarvoor toereikend zijn. Het vliegtuig heeft in de verhoudingen op lucht- en zeevaart- gebied in de Middellandsche Zee nieuwe elementen gebracht, die door de uitstooting van de Engelsche vloot worden getypeerd maar ook te voren was reeds de duikboot in staat om op het verkeer in die zee een druk uit te oefenen, die door een vloot op Malta slechts in geringe mate kon worden geneutraliseerd. Een ingrijpen van de Italiaansche luchtmacht op Britsch grond gebied in een conflict, dat tot deze beide landen beperkt blijft, is vrij onwaarschijnlijk en zou in ieder geval slechts zeer geringe uit werking kunnen hebben. Veel waarschijnlijker is een optreden van de Engelsche luchtmacht, hetzij van Malta uit, hetzij in combinatie met operaties van de vloot, hetzij zelfs van nieuwe steunpunten uit, die het haar niet moeilijk vallen zou, zich te scheppen. Men zou daarvan met zekerheid goede resultaten kunnen verwachten zonder

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 71