479 golf) buiten gevecht stellen. Daar sommige stukken op hetzelfde doel vuren, kunnen wij aannemen dat van de 2e golf slechts 10 vewn. buiten gevecht worden gesteld. De 30 overblijvende vewn. 'bevinden zich nu nog 200 m voor de stelling en moeten in 1 minuut onschadelijk worden gemaakt. 12. In 1 minuut kunnen volgens vorenvermelde berekening gemakkelijk 26 voltreffers worden bereiktde rest heeft alle kracht verloren. 13. Hierna keert het pag. (blijkbaar rekent S. hier op geen verliezen) zich tegen de derde golf, doch „der Panzergroszangriff kann schon jetzt, nach einem Verlust von 70 v. H. der feinlichen Kampfwagen, als gescheitert angesehen werden". Vorenstaande berekening is ons te theoretisch om 'conclusies te trekken. Zooals reeds opgemerkt, laat S. het pag. na 'het voorbereidend art. vuur geen verliezen meer lijden, terwijl de le en 2e golf vewn. voor bijna 100 buiten werking worden gesteld. Voorts vermeldt S., dat de voorste inf., welke weerloos is, niet zelden als slachtoffer van de vij .tanks zal vallen. „Die Führung musz diese Möglichkeit kühl erwagen, die Truppe darf sie nicht wissen. Diese Einbusze an örtlichen Stellen wird durch das Scheitern des feindlichen Panzergroszangriffes reichlich wieder aufgewogen". Tegen vorenvermeld standpunt kan n.o.m. niet krachtig genoeg stelling worden genomen. Uit moreel oogpunt is die toestand niet te aanvaarden en hoe zal de troep zich gedragen, wanneer hij eenmaal wel weet een weerloos slachtoffer te zijn van de aanvallende vewn. In S.'s betoog missen wij dan ook een voorname schakelde tankbuks. Geef de infanterie dit wapen en zij zal niet langer een weerloos slachtoffer der aanvallende tanks zijn. Slot. 14. De afweer op grooten afstand geschiedt door de art., niet alleen tijdens het verblijf in de uitgangsopstelling doch ook 'bij de nadering. Van vlgn. verwacht S. weinig, daar deze niet beschikbaar zullen zijn voor deze taak. 15. De pioniers wenscht S. hoofdzakelijk te gebruiken voor het „panzer- sicher" maken der pag.opstellingen, waardoor vele „Geschützinseln" ontstaan. Terreinverkenningen vóór v e w. aanvallen. In D.W. 1938 Heft 5 wordt wederom gewezen op het groote belang van nauwkeurige terreinverkenningen vóór het uitvoeren van een vew.aanval Kunnen nauw met inf. samenwerkende tanks nog vele gegevens van de reeds in dat terrein bekende inf. ontvangen, zelfstandig optredende vewn. zijn meestal van deze gunstige omstandigheid verstoken. S. waarschuwt de cdtn. van een dergelijke eenheid om niet door een misplaatste voort varendheid het uitvoeren der noodige verkenningen achterwege te laten, doch hieraan den vereischten tijd te besteden. „Das Wesentliche bei einem Panzerangriff liegt nicht darin, dasz er erst einmal anrollt, um dann in irgendeinem Graben-, Wiesen- oder Sump)fgelande sfecken zu bleiben, sondern dem Führer der betreffenden Einheit musz die persönliche Ueber- zeugung viel wichtiger und maszgeblicher sein, dasz er all die Möglich- keiten ausgeschaltet hat, die sich auf den Panzerangriff bis dicht an den Gegner heran nur irgendwie hinderlich auswirken könnten". Een ernstige onverkende 'hindernis geeft niet alleen vertraging, doch kan oorzaak zijn dat de vew.eenheid wordt vernietigd. Daar kaartstudie niet voldoende is, komt nu de vaak gestelde doch nog niet tot volle tevredenheid opgeloste vraag naar voren„Op welke wijze voer ik de terreinverkenningen 'bij pantsereenheden op de beste wijze uit Men heeft hier de keuze tusschen het doen uitvoeren der verkenningen door de bij de afdeeling aanwezige lichte vew.sie. dan wel door moterrijders. S. geeft de voorkeur aan laatst-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 75