490 6. Nadat een draadloos bestuurd vliegtuig in enkele salvo's naar beneden was gehaald (zie boven), werden de schietoefeningen met oefenmu., welke bij treffen niet springt, doch slechts een rookwolk vormt, vervolgd op man ches en wederom op een Queen Bee op laatstgenoemd doel werd nogmaals een treffer behaald (C. A. J., Jan.-Feb.). Lessen en ervaringen. N.a.v. den slag bij Guadalajara, door Roode lucht aanvallen geworden tot een volledig débacle voor de Witte gemotoriseerde colonne, merkt de Military Engineer o.m. op „Goed troops can stand heavy punishment if they can fight back but even the 'best feel a sinking at the heart when subjected to an attack to which they can make no reply whatever. In modem warfare troops at the front or marching to the front must anti cipate being raided by air and must have with them proper weapons with which to meet such raids (C. A. J., Jan.-Feb.). Het lawaai, veroorzaakt zoowel door andere als door eigen wapens, heeft in Amerika de behoefte doen gevoelen aan een tf.vb. tusschen de cdtn. en de richters van de sien. ld.mitrn.; ook zijdelings opgestelde waarnemers zullen met vrucht van deze vb. gebruik kunnen maken. Het ontworpen materieel zal worden beproefd (C. A. J., Jan.-Feb., mj. Conway, A. A. machine-gun telephone coaching set). Materieel. In Eng. zou men van oordeel zijn, dat met het 7,5 cm ld.gs. niet meer in voldoende mate het hoofd kan worden geboden aan de gevolgen van de ontwikkeling van het vliegtuig, weshalve thans gs. van 12 cm in beproeving zou zijn. Op groote schaal is overgegaan tot aanmaak van mob. gs. van 9,3 cm, vnl. voor de verdediging van de industriegebieden (C.A.J., Jan.-Feb.). Sch. Luchtvaart. In Fl. van 4 November 1937 wordt een gedetailleerd overzicht gegeven van hetgeen door vijf fabrieken te Conventry en Birmingham is bereikt op het gebied van de zgn. Shadow-Industry (Shadow-factories in being). In Juni 1936 besloot de Regeering tot het instellen van de Shadow-factories. De fabrieken waar het hier om gaat zijn te Conventry Rootes Securities Ltd., the Standard Motor Cy. Ltd. en de Daimler Company en in Birmingham de Austin Motor Co. Ltd. en de Rover Co. Ltd. Deze fabrieken maken alle onderdeelen voor de 9 cylinder watergekoelde Bristol Mercury VIII motor met een vermogen van 825 pk. op 13.000 ft. Hiermede is o.m. de bekende 2 motorige middelbare bw. Bristol Blenheim uitgerust. De technische super visie berust bij de Bristol Aeroplane Company. De machines enz., die de fabrieken moesten aanschaffen, zijn dezelfde als die van de Bristol fabriek. Wanneer de Shadow-fabrieken echter verbetering kunnen brengen in de productiemethoden wordt hun hierin alle mogelijke medewerking verleend. Het werk wordt door het luchtvaartministerie betaald volgens een over eengekomen tarief. De personeelvoorziening leverde in den aanvang nogal moeilijkheden op. Men was voor een deel aangewezen op werkeloozen in het bijzonder uit de kant- en katoenbedrijven. Hierbij bleek, dat na een korte oefening deze menschen zeer bruikbaar waren in hun gespecialiseerde betrekkingen. Het percentage „skilied labour" in de Shadow-factories is kleiner dan in de Bristol fabriek. Dit had men tevoren verwacht m.h.o. waarop machines e.d. werden ontworpen om het werk te vereenvoudigen. De kwaliteit van het product leed hier niet onder. De productie gaat voorts niet tem koste van de autoproductie van de fabrieken. De Rootes Securities vervaardigt de meeste motoronderdeelen achter het carter. Deze bestaan uit de supercharger en zijn aandrijvers, de olie- pomp, de magneten, de compressors, generators enz. De Daimler Co. vervaardigt de twee helften van het carter, de olietank, het ontstekingsmechanisme, de luchttoevoerleidingen en olie- en benzine leidingen enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 86