498 voor den enkelen man. Deze methode berust in het algemeen op oxydeerende werkingen, meestal door 'het ontstaan van zuurstof in statu nascendi, welke de organische stoffen oxydeert en de bacteriën doodt. Voor desinfectie van water wordt Ozon(03) in het groot toegepast in permanente installaties. Het water wordt intensief met ozon gemengd, waarbij ozon overgaat in 0» 0. Het te ozoniseeren water moet helder en vrij van zwevende deeltjes zijn, waartoe meestal een voorreiniging noodig is. Te velde is de ozonisatie op ruime schaal toegepast in het Oostenrijksche leger. De installatie was op 2 auto's gemonteerd. De methode heeft echter te velde minder goed voldaan. Veelvuldig heeft men gebruik gemaakt van Chloorpreparaten, zoowel voor de waterzuivering in het groot als voor die door den enkelen man. De moeilijkheid van het gebruik van Chloor is de doseering. Voegt men te weinig toe, dan is de desinfectie onvoldoende, terwijl bij een te veel aan Chloor het water een onaangename smaak en reuk krijgt. Het spreekt van zelf dat te velde steeds een ruime dosis Chloor werd toegevoegd, om zeker te zijn van de desinfectie, waarna men antichloren aanwendde om het niet verbruikte chloor te binden en de onaangename smaak en reuk weg te nemen. Als antichlcïor werden o.a. gebruikt natriumthiosulfaat, natriumsulfiet, waterstofperoxyde en percarbonaten. Uiteraard bestaan er nog tal van chemische middelen welke kunnen worden aangewend tot het zuiveren en ontsmetten van drinkwaterDe toepassing van deze middelen en methoden ligt meer op het terrein van den Pharmaceutischen- en den Geneeskundigen Dienst. S. vestigt nog de aandacht op de moeilijkheden, welke aanvoer en aanvulling van water voor de troepen hebben opgeleverd (vooral in den loopgravenoorlog). Aan de hand van de practijk worden verschillende gevallen genoemd van de wijze waarop in de behoefte aan drinkwater werd voorzien (Duitschland, Frankrijk. Amerika, Mesopotamië, Ned.-Indië). De verpleging van het It. Leger gedurende den veroveringsveldtocht in Abessynië 1935/1936. De Luit. Kol. Int. van de Kon. Ned. Landmacht P. P. W. van Leeuwen zet zijn artikelenreeks over genoemd onderwerp voort in de Jan.-Febr. afl. 1938 van Mavors. Wordt in de voorafgaande nummers de verpleging in groote lijn besproken, thans gaat S. meer gedetailleerd te werk en geeft hij achtereenvolgens een beschrijving betreffende de regeling van den aan- en afvoerdienst en de verpleging bij de opmarschen naar, en de operatiën bij of in Enderta, Amba Alagi, Tembien, Schiré, Gondar Makallé, Hadele Gubo, Sassabaneh, Adis Abbeba en Harrar. In de „Revue Militaire Générale" aflevering Januari 1938 geeft Generaal J. ROUQUEROL een beschrijving van de diensten achter het operatiegebied tijdens de It. expeditie in Abessynië. S. vestigt de aandacht van den lezer op de twee groote overwinningen, welke door It. in Abessynië zijn behaald nml. die in het operatiegebied in Abessynië en die in den rug van het strijdende leger. Niettegenstaande het oorlogsfront zeer ver van It. verwijderd is, heeft de dienst van aan- en afvoer in den rug van het leger schitterende diensten gepresteerd. Op de hulpbasis in Ethiopië kon steeds over het benoodigde materieel en verplegingsbehoeften worden beschikt. De snelheid waarmede de voorge nomen operatiën konden worden uitgevoerd is volgens S. te danken aan het feit, dat de organisatie van den dienst van aan- en afvoer en hiermede ook de aanvulling van het benoodigde, goed waren voorbereid. De It. Minister van Oorlog heeft over vorenbedoelde materie en uitgebreid rapport doen verschijnen, waarin alle gegevens zoo volledig mogelijk zijn verwerkt. In dit geschrift zijn o.a. naar voren gebracht de moeilijkheden, welke bij de voorbereiding werden ondervonden tot het vaststellen van de soorten en hoeveelheden materieel welke noodig werden geacht. Uitgegaan werd van den stelregel „sans une dotation de matériel suffisante, la guerre de mou-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 94