499 vement est une utopie". Vooral de voorziening in kleeding en uitrusting leverde vele moeilijkheden op. S. brengt in het bijzonder naar voren de groote verscheidenheid welke in de benaming van de benoodigde kleeding en uitrustingstukken voorkomt, als mantels, regenjassen, bretelles, leeren riemen te verstrekken ter vervanging van bretelles, flanellen buikbanden, tricot ondergoed, jassen met open kraag, rijlaarzen, hooge schoenen enz. De zich voorgedaan hebbende moeilijkheden ten aanzien van de voor zieningen in kleeding en uitrusting zijn alle ondervangen dank zij het feit, dat de Int. bij het oplossen van onderwerpelijke vraagstukken de realiteit niet uit het oog heeft verloren. Bovendien werd groote medewer king ondervonden van, als het ware. de geheele It. bevolking. De ondervonden moeilijkheden moesten in hoofdzaak worden toegeschreven aan de omstandigheid dat voor het geheele It. leger de uniform veranderd werd en in overeenstemming werd gebracht met de aan de moderne militaire uniformen te stellen eischen, juist in een tijd dat met groote voortvarendheid de benoodigde kleeding en uitrusting voor de expeditionnaire troepenmacht bijeen moesten worden gebracht. Dit feit heeft de taak van de autoriteiten die de uniformiteit in kleeding en uitrusting van de troepen moesten verzekeren, wel verzwaard. De goede resultaten zijn echter niet uitgebleven want het doorvoeren van het terzake ingenomen standpunt van uniformiteit in kleeding en uitrusting, heeft tengevolge gehad dat het prestige van en de discipline in den troep werden verhoogdmaar al te vaak werd de uniformiteit in kleeding en uitrusting van den soldaat, als een factor van ondergeschikt belang gezien. Hieromtrent zegt S. „Par exemple, la teinture en kaki de centaines da mille chemises blanches dans un moment oü tous les services étaient débordés est bien une indication de l'importance de l'uniformité de la tenue au profit du prestige qui relève le soldat a tous les yeux et fait naitre spon- tanément les mille liens de la camaraderie militaire". Bij de voorziening van levensmiddelen werd van het principe uitgegaan dat steeds aanvoer plaats moest vinden van de maximum hoeveelheden waarop recht bestond. De samenstelling van het rantsoen was verschillend voor Eur. en Inh. troepen. Het rantsoen voor de Eur. troepen bestond uit 800 gram brood, 300 gram vleesch en 200 gram patés (macaroni?). Het rantsoen werd, wat verdere samenstelling betreft, aangepast aan het klimaat, door aanvulling van bijspijzen in groote verscheidenheid o.a. rijst, groenten, geconserveerde aardappelspijzen, kaas, marmelade, citroenen, sinaasappelen en geconserveerde melk. Daarenboven werden aan Europeanen alcoholische dranken verstrekt als anisette, wijn en cognac. Het rantsoen voor de Inh. troepen bestond uit meel, zout, suiker en thee en tweemaal 's weeks 500 gram vleesch, zonder verder eenige afwisseling. De plaatselijke hulpbronnen bleken heel spoedig onvoldoende op te leveren. De aanvulling van vleesch werd verzekerd door de verstrekking van bevroren vleesch, hetwelk in kisten met minimum inhoud van 30 kg naar de troepen werd gezonden. Twee schepen voorzien van een vries- installatie waren in de haven van Massaua gestationneerd als drijvende vries- inrichtingen. De levering van de overige levensmiddelen kon niet aan particulieren worden opgedragen. Voor de voedering van paarden en muilezels, heeft men getracht de haver te doen vervangen door een surrogaat „energon". Aangezien belangrijke aankoopen van haver in Argentinië, Rusland en Polen hebben plaats gehad, ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat het surrogaat niet aan de ver wachtingen heeft voldaan. S. besluit met de uitspraak „een bewegingsoorlog, welke wordt uitgevoerd zonder de beschikking te hebben over voldoende voorraden materieel en verplegingsbehoeften en zonder een goed georganiseerden dienst van Aan- en Afvoer, moet als een „Utopie" worden aangemerkt", een waarheid waarmede bij de voorbereiding terdege rekening is gehouden. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 95