500 Geneeskundige Dienst. Der Deutsche Militararzt, Februari 1938. „Dus bakteriologische Feldlabo- ratorium" door Dr. W. Schreiber. Het eerste mobiele laboratorium voor bacteriologische onderzoekingen, waarover in de vakliteratuur uitvoerig wordt bericht, werd samengesteld door R. Koch en zijn medewerkers en diende voor de bestudeering der cholera in Egypte en Indië gedurende de jaren 1883/1884. Het instrumenta rium was daarbij geborgen in 9 pakkisten, grootendeels niet in afzonderlijke vakken of laden, doch los gestuwd met behulp van werk en houtwol. De overwegingen, waardoor Koch zich bij de samenstelling van zijn mobiel bacteriologisch laboratorium had laten leiden, zijn langen tijd voor de ontwerpers van dergelijke laboratoria een richtsnoer geweest en gelden voor een deel ook heden ten dage nog. Spoedig nadat Koch den weg had gewezen voor systematisch bacterio logisch onderzoek heeft men in Duitschland deze jonge wetenschap ook dienstbaar gemaakt aan het leger te velde door de invoering van zooge naamde bacteriologische veldlaboratoria. Deze waren in den aanvang vrij primitief, doch ondanks him sobere uitrusting (zij bestonden in het begin elk uit slechts één groote kist) konden zij in 1901 ter gelegenheid van den terugkeer der Duitsche troepen, die in China den Bokseropstand hadden helpen neerslaan, reeds hun bestaansrecht en doelmatigheid bewijzen. Met de snelle vorderingen der bacteriologische wetenschap, spreekt 'het echter vanzelf, dat een dergelijk laboratorium zeer snel obsoleet moest worden en reeds in 1906 zien wij dan ook den Duitschen M.G.D. overgaan tot een aanzienlijke uitbreiding van het materieel dezer laboratoria. Zij groeiden ieder uit tot twee kisten (met vakken en laden voor het systematisch opbergen van het instrumentarium), elke kist met, een gewicht van tegen de 60 kg. Daarnevens hadden de „korpshygiënisten" nog de beschikking over eenig armentarium voor bacteriologisch onderzoek „a la minuteen een microscoop in lederen etui. Dit was de bacteriologische uitrusting, waarmede het Duitsche leger in 1914 den oorlog inging. Zij was wel klein maar had bij verschillende om standigheden reeds haar doelmatigheid bewezen, en daarom verwachtte en hoopte men, dat zij ook zou beantwoorden aan de eischen, welke de oorlogspractijk er aan zou stellen. In het eerste oorlogsjaar moest men echter al tot de onaangename ontdekking komen, dat de broedstoven en heete-lucht-sterilisatoren veel te klein waren en dat het aantal medege voerde Petri-schalen op lange na niet aan de behoefte voldeed. Door de ervaring geleerd ging men dan ook in 1915 over tot een herziening en belangrijke uitbreiding van het materieel, behoorende bij de bacteriologische veldlaboratoria, die nu elk uit 6 kast-kisten kwamen te bestaan. De kisten kojiden, zooals de naam reeds aangeeft, bij het in bedrijf stellen van een dergelijk laboratorium als kasten worden gebruikt. Broedstoven en sterili satoren waren bij de nieuwe uitvoering veel grooter, terwijl het aantal Petri-schalen was opgevoerd tot het dubbele a drievoudige van vroeger. De bacteriologische laboratoria ten dienste van het Fransche leger in den wereldoorlog waren in den eigenlijken zin des woords niet mobiel. De Engelschen maakten gebruik van laboratorium-auto'swaarin het materieel verpakt was en die tevens als werkplaats voor den bacterioloog en diens personeel konden dienst deen. Daarnaast hadden de Engelschen nog labora toria voor chemisch voedingsmiddelen- en wateronderzook. Het Italiaansche leger beschikt thans over gecombineerde ohemisch-bacteriologisch-toxicolo- gische veldlaboratoria, elk bestaande uit 17 kisten en 8 manden. Het nieuwe Duitsche bacteriologisch veldlabcratorium, door den schrijver ontworpen na een lange reeks van proefnemingen bestaat uit 6 kast-kisten. De geheele uitrusting is als volgt over deze kast-kisten verdeeld:

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 96