501 nr. 1 bevat een volledig bacteriologisch instrumentarium, ingenieus geborgen in een opstand met schuifladen nr. 2 het gereedschap en de grondstoffen voor de bereiding van voedings bodems nr. 3 de broedstcof met toebehooren nr. 4 flesschen met benoodigde chemicaliën in vakken en het waterbad nr. 5 den heete luchtsterilisator c.a. nr. 6 een laboratoriumtafel, een klapstoeltje en de benoodigde optische instrumenten. Het artikel is keurig geïllustreerd en men krijgt den indruk, dat het geheel met veel overleg en zorg is samengesteld. Een zeer groet voordeel is ongetwijfeld, dat het laboratorium aan de hand van de gebruiksaanwijzing ondanks zijn klein bestek, waardoor de verpakkingswij ze uiteraard vrij gecompliceerd moest worden, door drie man binnen het uur bedrijfsklaar kan worden gemaakt. The Military Surgeon, Februari 1938 nr. 2. „Communications in the Medical Regiment" door Lt. Kolonel W. P. Davenport, M. C. U. S. Army. Den laatsten tijd is herhaaldelijk en van verschillende zijden de wen- schelijkheid naar voren gebracht van een beter functionneerend verbin dingsstelsel tusschen de verschillende geneeskundige eenheden te velde onderling en tusschen deze en de staven der troepenonderdeelen (bataljons, regimenten, divisiën), waarvan zij deel uitmaken. S. geeft op grond van de ervaringen, opgedaan gedurende oefeningen der laatste drie jaren met het 110e „Medical Regiment", eenige richtlijnen aan cm tot een meer efficiënten verbindingsdienst te geraken. Hij is van meening, dat verbin dingen vlak achter de voorste lijn moeten worden in stand gehouden door ordonnansen, omdat de ervaring heeft aangetoond, dat telefonische ver bindingen gedurende den slag in de voorste zóne van het operatie-gebied niet lang intact blijven, althans in een bewegingsoorlog. Onder stabielere omstan digheden, als in een stellingoorlog, zal men echter ook in de voorste gevechts zone een meer betrouwbaar gebruik van de telefoon kunnen maken. De geneeskundige organisatiën te velde verkeeren volgens S. ten aanzien van het probleem der berichtenoverbrenging in een zeer gunstige positie, omdat zij de naar achteren te dirigeeren marschvaardige gewonden, de transportploegen of de equipe der auto's voor gewondevervoer voor dat deel kunnen gebruiken. Met het oog op de beperkte personeelsbezetting der verschillende staven en commandoposten is hot uiteraard zaak den verbindingsdienst zoo doel treffend mogelijk te erganiseeren, en de „message centers" bij de ver schillende staven, voor zoover hun tijd niet door ordonnansendiensten in beslag wordt genomen, ook voor andere doeleinden b.v. voor het bijhouden der dagboeken, te gebruiken. Daarna volgt een uitvoerige beschouwing over de samenstelling en de werkzaamheden der „message centers", de wijze van berichtenoverbrenging, afkortingen en voorts wordt in het artikel een aantal modellen geproduceerd van berichten en collectief-staten, waarvan kennisneming ook voor den officier van gezondheid van het K.N.I.L. van nut kan zijn. Handboek voor den Officier van Gezondheid van het Koninklijk Neder- landsch-Indische Leger. Uitgegeven onder redactie van Dr. J. M. Elshout, Generaal-Majoor M. G. D., J. v. d. Werff, Reserve kolonel M. G. D„ Adr. Goudswaard, Dirigeerend Apotheker 1ste kl., Dr. J. E. Dinger, Res. Dirig. Officier van Gezondheid 2de kl., W. v. d. Veer, Dirigeerend Officier van Gezondheid 2de kl., F. H. ter Meulen, Kapitein van den Generalen Staf en Dr. L. H. Simons, Officier van Gezondheid 1ste kl.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 97