502 Deel HI De Behandeling van Gaszieken in hcï Koninklijk Nederlandsch- Indische Leger door Dr. I. VISSER. Officier van Gezondheid 2de kl. Druk N. V. Mij. Verkink Bandoeng. Uitgave 1938. Deel III van het „Handboek voor den Officier van Gezondheid van het K.N.I.L.", dat als eerste der 3 deelen verschijnt, beoogt de officieren van gezondheid in te leiden in het voor velen nog onbekende gebied der gas- ziekenbehandeling. Hiermede is een werk tot stand gekomen, waaraan onge- twijfel groote behoefte bestaat. Immers de officieren van gezondheid, die korten tijd voor het in dienst treden de Universiteit hebben verlaten, zijn, zooals recente ervaringen hebben geleerd, met deze materie nog geheel onbekend. Ook voor de militaire artsen die jaren lang in de buitengewesten hebben vertoefd is dit gedeelte van hun vak nog steeds voor een groot deel terra incognita. Daarom is het van harte tce te juichen, dat thans dit werk is verschenen. Het boek geeft den lezer datgene, wat de titel doet ver wachten „de behandeling van gaszieken in het K.N.I.L.". Zooals de aard van het Handboek meebrengt, is ook dit deel niet op te vatten als een leerboek, maar als een verhandeling over een belangrijk onderdeel der taak van den M.G.D. in oorlogstijd. Uit de inleiding blijkt, dat^ door den schrijver geenszins naar volledigheid is gestreefd. .,De verhandeling beoogt te zijn een inleiding tot de studie van de pathologie en therapie der oorlogs gasvergiftigingen en een aanvulling op de voorschriften betreffende de verzorging van gaszieken". Leerboeken kunnen evenmin worden gemist als voor de bestudeering van andere onderdeelen der geneeskunde raad plegen der voorschriften, naast het lezen van deze verhandeling, is onmisbaar. Het boek is onderverdeeld in 4 hoofdstukken, waarvan het eerste de pathologie en therapie der gasvergiftigingen in het kort samenvat. Angst vallig heeft de auteur gewaakt tegen het juist op dit gebied zoo vaak gepleegde plagiaat. Voor het weergeven van een eigen meening is de schrijver niet terugge deinsd, hoewel van de door anderen opgedane ervaring een critisch gebruik is gemaakt. Opvallend zijn hier en daar de uitspraken van den schrijver, waar hij zijn meening geeft alsof er geen andere opvattingen bestaan. Is uit een wetenschappelijk oogpunt bezien hierop misschien aanmerking te maken, het heeft het groote voordeel dat het de leesbaarheid van het boek ten goede komt. Immers het zal den meesten officieren van gezondheid minder interesseeren, welke tegenstrijdige opvattingen er heerschen, dan wel een indruk te verkrijgen over de werking en voornaamste verschijnselen der gasziekten. Zij, die méér hadden verwacht, schaffen zich een van de achter in het werk vermelde leerboeken aan. Op verschillende plaatsen verwijst de schrijver naar eigen experimenten, op andere daarentegen is de herkomst der gegevens niet vermeld. Opzettelijk is blijkbaar ook de histologie der door oorlogsgassen veroorzaakte afwijkingen achterwege gelaten. Tot het verrichten van deze onderzoekingen worden de deelnemers aan een gascursus te Bandoeng in de gelegenheid gesteld. Dit boek, bestemd voor alle officieren van gezondheid, mag zich niet uitstrekken op een gebied dat uitsluitend door deelnemers aan een gascursus kan worden beheerscht. Het le hoofdstuk heeft de groote verdienste dat de tekst aangenaam leest en wordt afgewisseld door origineele en unieke foto s, welke in de wereldliteratuur hun weerga niet hebben. Slaat men een der leerboeken op, welke door den schrijver achter in het werk worden vermeld, dan valt opi dat de door Visser verzamelde foto's der mosterdgasaandoeningen, de eenige zijn welke berusten op eigen waarneming. Zoowel de Fransche auteurs Istin en Héderer als de Italiaansche schrijvers Ferraloro, Lustig enz. ontleenen 'hun fotomateriaal hoofdzakelijk aan Büschev's „Gvün uud Gelb-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 98