503 kreuz". Wij vinden in het Handboek van den Officier van Gezondheid de duidelijkste foto's van mosterdgasaandoeningen, welke tot nu toe het licht gezien hebben. Zij geven ons een goed beeld van de groote ervaring op gasmedisch gebied van den schrijver. Wanneer wij ons oordeel over dit eerste hoofdstuk moeten weergeven dan kan dit kort als volgt worden samengevat. Het is den schrijver volkomen gelukt den officieren van gezondheid op eenvoudige en heldere wijze een inzicht te geven in den tegenwoordigen stand van het vraagstuk van de pathologie en therapie der gasvergiftigingen. Daarnaast is het als weten schappelijke verhandeling eveneens van groote waarde, echter zonder dat de lezers lastig worden gevallen met voor de practijk onnoodige beschou wingen. Hoofdstuk II houdt zich bezig met de eerste-hulp-verleening aan en het vervoer van gaszieken, waarbij achtereenvolgens de werkzaamheden van het geneeskundig personeel worden besproken van de voorste lijn af tot en met de grootere hospitalen in het achterland. Hierin is de door den schrijver tijdens oefeningen opgedane ervaring vastgelegd, waardoor het een leidraad wordt voor hen die bij deze oefeningen behulpzaam moeten zijn. Het is goed gezien om aan de hand van statistisch materiaal uit den wereldoorlog eenige korte beschouwingen te geven over verpleging, genees kundige commissie, duur der hospitaalverpleging en afkeuring voor den dienst van gaszieken. De schrijver behandelt in dit hoofdstuk ook het inzetten van de geneeskundige eenheden onder verschillende tactische omstandig heden. Hoewel hier voornamelijk uit andere bronnen is geput, heeft dit hoofdstuk een origineel karakter gekregen door de aanpassing der materie aan Indische toestanden en aan de personeelsbezetting in het K.N.I.L. In Hoofdstuk III worden beschouwingen geleverd over het materieel voor gasziekenbehandeling, zooals dat sedert de reorganisatie van den M.G.D. te velde in 1934 is ingevoerd. De schrijver geeft aan tot welke mogelijkheden de geneeskundige dienst met dit materieel in staat is en geeft den weg aan daarvan een maximaal profijt te trekken. Uiteraard is dit hoofdstuk bedoeld als een aanvulling op het O.V.G.D. Deel II, waar men een opsomming vindt van het materieel voor gasziekenbehandeling. Daarom is op technische bijzonderheden niet ingegaan en de nadruk gelegd op een nuttige toepassing van medicamenten voor gasziekenbehandeling te velde. Ten slotte is een Hoofdstuk IV toegevoegd over de werking van den gasdienst te velde. Schrijver behandelt de organisatie, het materieel en de uitoefening van den gasdienst met het doel den officieren van gezondheid duidelijk te maken wat wèl en wat niet tot him taak behoort en vooral om aan te geven dat een nauwe samenwerking van gasdienst en genees kundigen dienst in een gasoorlog onmisbaar is. Niet alleen voor de behan deling van gaszieken, maar tevens voor de ontsmetting van door blaartrekkend gas besmet personeel is de geneeskundige dienst verantwoordelijk. Door het verschijnen van dit boek is een waardevolle aanvulling geleverd op de bestaande voorschriften betreffende de uitoefening van den genees kundigen dienst op voet van oorlog, waaraan een groote behoefte bestaat. Dit boek, dat uitmunt door originaliteit in vorm en inhoud, moet door alle officieren van gezondheid ijverig worden bestudeerd en verdient door zijn wetenschappelijke waarde ook buiten het Leger algemeen belangstelling. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 99