2. HET REMONTE-DEPOT TE PADALARANG. 1888—1938. door C. P. J. OOMES, Majoor der Cavalerie. 13 April 1938 was de dag waarop het 50 jaar bestaan van het remonte-depot feestelijk werd herdacht. Wij achten het daarom gewenscht den lezers van het I.M.T. een beknopt historisch overzicht dezer instelling te geven. Aanleiding tot de oprichting van het remonte-depot was de moeilijkheid, welke langzamerhand was ontstaan om het leger van behoorlijke paarden te voorzien. Destijds toch werden nog geen buitenlandsche paarden aangekocht, doch waren alle leger- paarden van Inheemschen oorsprong. De voornaamste reden, waarom het verkrijgen van goede troepenpaarden dikwijls met zoovele bezwaren gepaard ging, moest worden gezocht in de omstandigheid, dat zij door den Inlander te jong in gebruik werden genomen, ten gevolge waarvan de dieren hunne geschiktheid voor den dienst soms reeds ten deele hadden verloren tegen het tijdstip, waarop zij te koop werden aangeboden. Daarom wilde men bij het remonte-depot jonge (twee- a driejarige) paarden, die door te vroegtijdig in gebruik stelling nog niet hadden geleden, eenigen tijd onder toezicht, doch overigens vrij, doen rondloopen en door toediening van goed en ruim voeder hunne ontwikkeling zoodanig trachten te bevorderen, dat zij op 4V2-jarigen leeftijd in alle opzichten geschikt en krachtig genoeg zouden zijn om in 'dressuur te worden genomen. De opkweeking zou paarden van verschillende Indische rassen omvatten, tot een maximum van 100 stuks. De aanvulling tot dit getal zou zooveel mogelijk gelijken tred houden met den overgang naar de korpen. Nadat een commissie een daartoe geschikt terrein te Poera- baja (nabij Soekaboemi) had gevonden, werd bij Gouv. besluit 1) Het Remonte-depot was a.e.v. gevestigd te: a, Poerabaja (Soekaboemi) b.Padalarang Toevoeging afdeeling Tjisaroea Toevoeging afdeeling Tjimahi 1888—1902. 1902heden. 1913. 1933. 413

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 3