8. UIT DE PERS. A. In Wetenschappelijke bladen van Dec. '37 troffen wij een uit de Illustration van 21 Aug. '37 overgenomen en vertaald arti kel, welks inhoud wij ook voor onze defensie van zoodanige beteekenis achten, dat wij hier de voornaamste gedeelten eruit laten volgen. 473 ENGELAND, ITALIË EN HET VLOOTPROBLEEM IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Indien Engeland vroeger pressie op Italië had willen uitoefenen, zou het zijn vloot op Malta hebben geconcentreerd. Onlangs heeft het daarentegen, toen voor zijn belangen in de Middellandsche Zee gevaar dreigde, een tegenovergestelde manier gevolgd: het heeft Malta ont ruimd en zijn schepen van daar overgebracht naar Gibraltar en Port- Saïd, op meer dan 1000 km van de Italiaansche bases. De bedreiging, die het vliegwezen vormt voor een vlootbasis als Malta, is van een niet te miskennen ernst. Malta ligt op 100 km van Sicilië. De geheele luchtmacht van Italië, de land- en de watervlieg tuigen, kunnen tegen dat eiland worden geconcentreerd en in één tocht over zijn reede ter oppervlakte van 3,5 km2 een hoeveelheid bommen uitstorten, groot genoeg om de daar aanwezige schepen in den grond te boren of ernstige averij te bezorgen. En de „verdwaalde" bommen zouden talrijk genoeg zijn om het arsenaal en de stad te vernielen. Moesten de honderden bommenwerpers, die voor zulk een operatie noodig zijn, zich blootstellen aan artillerievuur van den wal en van de op de reede ten anker liggende schepen of aan een aanval van in de nabijheid samengetrokken jachtvliegtuigen, dan zou men kunnen betwijfelen of men er wel resultaat mee zou behalen. Maar het besproeien van een ankerplaats met bommen is een der minst gevaar lijke operatiën, die men aan een vliegtuig kan opdragen. Van de artillerie heeft het weinig te duchten. Het werpen van bom men laat zich vereenigen met de meest geaccentueerde uitwijkings manoeuvres. Waartoe zou men, als bij oefeningen, recht op het doel afgaande, kilometers afleggen op 3000 m hoogte om loodrecht boven een doel te komen, dat door zestien luchtafweerkanonnen van 100 a 130 mm verdedigd wordt Heeft men niet in Spanje gezien, dat een batterij van veel minder krachtige kanonnen voldoende was om een vliegtuig, dat zich op dergelijke manier bewoog, in twee salvo's neer te schieten Neen, het vliegtuig kan na de eenvoudigste voor bereiding zijn bommen lanceeren in horizontale, duikende of stijgende vlucht. Iedere bom, die op de oppervlakte van het water, het arsenaal of de stad neerkomt, telt de spreiding volgens de wetten der kans rekening zorgt er wel voor, dat er niets gespaard blijft. b Ontleend aan „L'Illustration", Parijs, 21 Augustus 1937.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 69