606 riseeren van bagagetreinen eveneens worden overwogen. Afgescheiden van dit motief waren er nog andere factoren aanwezig, welke de wensche- lijkheid van het motoriseeren van de bagagetreinen aantoonden. In de practijk is gebleken, dat de afstand tusschen levensmiddeleneindstation en troep dusdanig groot kon zijn, dat het gemis aan een gemotoriseerden trein zich sterk deed gevoelen. Voor het motoriseeren van den bagagetrein zijn volgens S. drie oplossingen te vindenle. algeheele motoriseering van de beide sectiën2e. deels motoriseeren section de Ravitaillement deels paardentractie section de Distribution 3e. de beide sectiën doen vervangen door één gemo toriseerde sectie. Aan de hand van een grafiek wordt door S. aangetoond dat, alhoewel wordt aangenomen dat de camions per dag een afstand van gemiddeld 80 km kunnen afleggen, door den „T.R. automobile", gemiddeld slechts 60 km per dag kan worden gereden. De motoriseering van den T.R. in zijn geheel vereischt een groot aantal vrachtauto's boven de reeds bestaande talrijke hoeveelheid automobielen, welke voor andere doeleinden worden aangewend. Als gevolg hiervan zal de oplossing moeten worden gezocht in het formeeren van gemengde treinen met auto- en paardentractie. Het gebruik van één gemotoriseerde sectie T.R. (3e. oplossing) levert volgens S. vele bezwaren op. Als voornaamste moeilijkheid wordt aange merkt de omstandigheid, dat het beschikken over een dag-reserve levens middelen wordt prijs gegeven. S. merkt op, dat de bagage-treinen geen organen zijn van de Intendance het gebruik daarvan houdt echter nauw verband met de aanvulling van levensmiddelen enz. door de zorg van dit dienstvak, in verband waarmede de oplossing van onderwerpelijk vraagstuk ook voor de Intendance van groot belang wordt geacht. Ten slotte wordt een uitvoerige beschouwing gegeven omtrent het gebruik van de gemengde bagagetreinen, toegelicht met enkele grafieken. Hierbij komt tot uiting dat de gemotoriseerde sectie uitsluitend dient te worden gebruikt als „section de ravitaillement", en de sectie met paarden tractie als „section de distribution". K. Geneeskundige Dienst. Der Mïlitdrarzt, Maart 1938. Ueber Sportverletzungen in der Wehrmacht" door Dr. Karl Doemens, Assistentarzt in der San.-Abt. 26, San.-Staffel Aachen. Sport haalt het physiek van den enkeling omhoog en veredelt de massa. Te zamen met het streven naar artistiek en geestelijk bezit, is de sport een factor van beteekenis in de opvoeding van mensch en maatschappij tot een harmonisch geheel. Zij kweekt levensvreugde aan en staalt den emstigen beoefenaar in den strijd om het bestaan. De sport moet echter steeds middel, nooit deel zijn. Door alle tijden heen gold als sportideaal de evenwichtig gevormde „all round" sportsman, de harmonische combinatie van behendigheid, snelheid en kracht. De oude Atheners hadden dat reeds begrepen. Bij de Olympische spelen ging het er nooit om of iemand op een enkel gebied van sport iets bijzonders presteerde, doch als overwinnaar werd alleen hij gevierd, die in alle mogelijke sportbranches het meest op den voorgrond trad. Verwordt^ de sport tot recordjacht, dan komt het spoedig tot uitwassen, welke de kiem der ontaarding in zich dragen. In tegenstelling met de sport in den goeden zin van het woord is recordjacht schadelijk voor lichaam en geest. Weliswaar zal ook de sportbeoefenaar in de goede beteekenis door verstandige training vaak het kampioenschap in een of andere sportbranche verwerven, doch dat doet niets af aan het feit, dat verstandige sportbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 102