610 zenden van een commissie voor aanschaffing van vliegtuigen naar Amerika en Canada tot enkele wijzigingen in het Engelsche ministerie. Dat in België werd na eenige aan de monetaire politiek toegeschreven ordeverstoringen vervangen door het kabinet-Spaak, waarmede te Brussel de eerste socialistische premier zijn intrede deed. In Rusland bleef het rommelen doch de met veel ophef voor 1 Mei aan gekondigde executie van Stalin kwam niet tot uitvoering. Memeiland stelde de zich reeds geruimen tijd in arrest bevindende nazileden in vrijheid. De te Sinaia confereerende Kleine Entente nam de gewijzigde politieke verhoudingen in beschouwing en wijdde aandacht aan den reeds gebleken Italiaanschen wensch, in Hongarije en de zuidelijker gelegen landen een tegenwicht te scheppen tegen den gestegen Duitschland invloed en van de Protocollen van Rome nog te redden wat er van te redden is. Boedapest zag een ministerie aftreden de nieuwe regeering schijnt ernstig van plan, het land een partijstrijd te besparen. Joegoslavië en Turkije erkenden dé Bulgaarsche aanspraken op een toegang naar de Aegeïsche Zeehoewel voor de verwezenlijking nog de medewerking van Griekenland noodig is, opent deze erkenning de mogelijkheid van toetreding van Bulgarije tot den Balkanbond. Hoe nauw olie en het Nabije Oosten zijn verbonden, bleek wederom in de afgeloopen maand. De t.a.v. de concessies in de Sjat el Arab te voeren politiek was aanleiding voor een kabinetscrisis in Irak. Frankrijk, dat zijn streven naar het verkrijgen van invloed in Syrië van oliebelangen en een veiligen olieafscheep na 1918 in vervulling zag gaan, geraakte op zeer ge spannen voet met Turkije. De meeningsverschillen tusschen den mandataris en Kemal Ataturk over het sandsjak Alexandrette hepen zoo hoog en veroorzaakten zooveel onrust, dat de met het houden van de verkiezingen belaste Volkenbondscommissie haar werkzaamheden moest staken. Zelfs te Parijs gedane vérgaande concessies voldeden Ankara nietzij droegen er overigens slechts toe bij, de onrust te vergrooten, waardoor het tot bot singen kwam tusschen groepen van de zeer heterogene bevolking. Engeland, dat Turkije in dezelfde dagen o.m. voor defensiedoeleinden een leening verstrekte, schijnt ook hier een bemiddelende rol te willen spelen. Hetgeen zeer begrijpelijk isonrust in de buurlanden kan die in Palestina slechts vergrooten en daar zijn normale toestanden nog steeds niet teruggekeerd. Egypte sluit zich na zijn ontvoogding meer en meer aan bij zijn naburen een verbond met Turkije en Griekenland wordt aanstaande geacht terwijl met het Iransche vorstenhuis huwelijksbanden zullen worden gesloten. Voorts werd bericht, dat de vorsten van Irak, Hedjaz en Yemen hun in stemming zouden hebben betuigd met het bekleeden van het kalifaat door de Egyptische koningen. Amerika trok door verschillende feiten de aandacht. In de Ver. Staten wint de meening veld, dat de Neutraliteitswet geheel opnieuw in beschou wing moet worden genomen daar toepassing van de huidige wet, gebaseerd op erkenning van de bestaande bepalingen en gebruiken op het gebied van internationaal recht, gevolgen heeft, welke niet strooken met en ten deele zelfs lijnrecht ingaan tegen de bedoelingen. De Mexicaansche oliestrijd leidde tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Engeland tegelijkertijd werden met de Ver. Staten onderhandelingen geopend inzake vergoeding van de onteigende bezittingen. Gezien het nauwe verband tusschen vroegere revoluties en oliebelangen, is de inzet van deze onderhandelingen wellicht niet vreemd aan het snelle einde van gnl. Cedillo's opstandspoging. Ook in eigen bezittingen had Engeland met eenige moeilijkheden te kampen op Jamaica en in Guyana braken vrij ernstige arbeidsonlusten uit. Bolivia benoemde den oud kolonel en adviseur Busch tot presidenthet tusschen dit land en Paraguay bestaande geschil over de grensregeling in de Gran Ohaco dreigt aanleiding te geven tot nieuwe verwikkelingen daar geen der partijen zich wenscht te onderwerpen aan arbitrage van Washing-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 106