611 ton of het Internationale Hof te 's-Gravenhage. In Brazilië werd een fascis tische opstand in de kiem gesmoordArgentinië zag zich gedwongen tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van een gelijksoortige actie. Chili trad uit den Volkenbond daar het geen gevolg zag geven aan de door dit land voorgestane idee, eerst het Convenant te herzien ten einde (opnieuw) toetreden van alle staten mogelijk te maken. De Conseil van den bond boekte ook overigens weinig positieve resultaten niet alleen moest hij zich door het optreden van Engeland en Frankrijk onthouden van in menging in den strijd in Spanje, doch dezelfde mogendheden bewerkten, dat alle leden vrij werden gelaten in het bepalen van hun verdere houding t.a.v. de vermeestering van Abessynië door de Italianen. Voorts werd Zwitserland hersteld in zijn vroegere positie van permanent neutrale staat in Noorwegen en Zweden gingen reeds stemmen op, ook deze landen op grond van hun ligging te ontslaan van de sanctie-verplichtingen. Wel mengde de Conseil zich in het Chineesch-Japansche conflict door finan- cieele steunverleening aan China aan te bevelen. In dit conflict trad de langverwachte wending in door den val van Hsoetsjau. De met de verovering van deze plaats door de Japanners ver kregen voordeelen zijn intusschen niet meegevallen. Wel werden de Chinee- zen, ondanks een bij Lanfeng tegenover al te roekeloos opgedrongen eenheden behaald succes, in een vrij snel tempo langs den Loenghaispcor- weg teruggedrongen tot iets ten O. van de Peking-Hankaulijn, doch het grootste deel der Chineesche troepen wist te ontkomen. Noch het verlies van Hsoetsjau, noch de landingen te Amoy en elders op de kust van Zuid China, noch de ingezette vernietigende luchtbombardementen op millioe- nensteden als Kanton en Hankau schijnen in staat, den wil van Tsjiang Kai-sjek en zijn volk te breken of de door Berlijn gelaste terugkeer van 's maarschalks Duitsche adviseurs van invloed zal zijn, valt te betwijfelen voor zoover deze raadslieden aan den last gehoor geven, zullen hun plaatsen niet lang open blijven. Te vreezen valt, dat China door deze en dergelijke maatregelen in de armen wordt gedreven van Moskou, hetgeen toch geens zins de bedoeling zou kunnen zijn van den anti-communistisehen driebond. Wat voorts te denken van het bericht over een Japansch aanbod, Duitsch- land in ruil voor wapenleveranties te herstellen in zijn vroegere rechten over Tsingtau De consequenties daarvan zouden van zeer vèrstrekkenden aard zijn Het in kracht toenemen van de actie in China viel samen met en mag als een gevolg worden beschouwd van de versterking van het Japansche ministerie waarin de minsters van oorlog gnl. Sugiyama, van buitenland- sche zaken Hirota en van onderwijs werden vervangen door de gnln. Itagaki, een der leiders van de „jonge officieren", Ugaki, oud-gouverneur van Korea, wiens staatsmanswijsheid in Japan hoog wordt aangeslagen en van wien zeer zeker een krachtige, doch geen roekelooze politiek valt te verwachten, en Araki, iemand met zeer moderne ideeën op het gebied van legerzaken, hetgeen hem eenige jaren geleden het misnoegen van velen op den hals haalde. Het valt op, dat in dit versterkte ministerie, dat inmid dels de mobilisatiewet in werking stelde t.a.v. enkele soorten bedrijven, het militaire element thans zeer sterk is vertegenwoordigd; door de aanwezig heid van drie generaals en twee admiraals heeft de landmacht de overhand. Of hieruit mag worden geconcludeerd, dat een maritieme actie in Z.China nu definitief van de baan is, zou, gezien de uitgevoerde landingen, kunnen worden betwijfeld, doch men kan deze handelingen ook beschouwen als de tenuitvoerlegging van het „Matsui-plan" van volledige afsnijding van China van de zee en als een poging tot intimidatie en het verleiden tot nevenoperaties van Tsjiang Kai-sjek. E.e.a. neemt echter niet weg, dat de Japansche vloot in dit geval te meer een factor blijft, waarmede rekening moet worden gehouden. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 107