De verzekering der uitwendige veiligheid beperkt zich volgens de grondslagen afgezien van de deelneming met beschikbare middelen aan een gemeenschappelijke actie met anderen tot handhaving van een strikte neutraliteit in conflicten tusschen andere mogendheden. Op het vervullen van die taak zal de weermacht in Ned.-Indië berekend moeten zijn de daartoe be- noodigde sterkte van marine en leger wordt in de grondslagen in groote lijn aangegeven. Een rechtstreeksche aanslag op ons gebied wordt evenwel niet uitgesloten, want in den achtsten en laatsten der defensiegrondslagen wordt bepaald, dat indien Ned.-Indië ondanks het ernstig pogen om buiten den oorlog te blijven, daarin toch betrokken wordt, de aanwezige weermacht zich met de voor handen middelen zoo goed mogelijk tegen elke bezetting van ons gebied zal verzetten, in afwachting van den steun, die ons mocht worden verleend. Ten aanzien van de verdeeling van de defensietaak over leger en vloot, bepalen de grondslagen, dat de neutraliteitshandhaving op Java wordt vervuld door het leger met steun van de vloot in de gewesten buiten Java door de vloot, die daarbij op bijzonder kwetsbare punten door het leger wordt gesteund. Als zoodanige kwetsbare punten wezen de grondslagen „voor het tegenwoordige" de oliewinningsplaatsen Tarakan en Balikpapan aan. Uit het hierboven gegeven summier historisch overzicht is kunnen blijken, dat de mate waarin in den loop der achter ons liggende decennia de verdediging van Nederlandsch-Indië werd noodig en mogelijk geacht, aan sterke schommelingen is onder hevig geweest. Van een verdediging van Java alleen, in hoofdzaak door de vloot, onder bescherming van de Buitengewesten met de beschik bare maritieme middelen, over een meer intensieve verdediging ter zee met een grooter aandeel van het leger in de veiligstelling van Java, werd gestreefd naar het verkrijgen van een vloot van groot materieel, welke zoowel Java als de Buitengewesten de begeerde veiligheid zou kunnen verschaffen. Daarna de plannen van de commissie van 1920 en 1921, welke n.o.m., mede gelet op ons financieele en personeele kunnen, de meest doeltreffende oplossing voor de defensie voorstonden. Deze toch gaven een, zij het bescheiden, voor dien tijd bevredigend systeem voor de verdediging van den Indischen Archipel. Volgens die plannen had de vloot een taak over den geheelen Archipel, het leger zou zijn taak in hoofdzaak vinden op Java, doch tevens aandeel hebben in de verdediging van de Buitengewesten door het leggen van vredesbezettingen in onderscheidene belangrijke havens, kolen- en oliestations. 516

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 10