evenwel wordt de defensie van Java voor de vloot neventaak, zij is daarin slechts het leger tot steun; de hoofdtaak der vloot ligt in de bescherming van de Buitengewesten. De lijn tusschen Java eenerzijds en de Buitengewesten anderzijds is dus thans ook door getrokken door de taak der vloot. Zou men deze gedachte stra tegisch gaan uitwerken, dan zou men toch wel tot zonderlinge conclusies kunnen komen. Zouden b.v. in geval het hoofdeiland Java rechtstreeks werd bedreigd, slechts deelen van de vloot zich met de verdediging van Java occupeeren, terwijl de hoofd macht der zeegaande vloot op haar post ter bescherming van de Buitengewesten blijft Die vraagt behoeft geen beantwoording het strategisch beginsel eischt uiteraard de mobiele organen van de weermacht in te zetten, daar waar een rechtstreeksche bedrei ging wordt onderkend. Hieruit blijkt te meer, dat in het Indische defensiesysteem het trekken van een lijn tusschen Java en de Buitengewesten geen reëele strategische beteekenis kan hebben. Evenals vroeger heeft het in de grondslagen gestelde onderscheid tuschen de uitwendige veiligheid van Java en die van de Buiten gewesten slechts de beteekenis de mate van de defensie te beperken. Dit blijkt ook wel duidelijk uit de grondslagen zelve, waarvan de derde aangeeft, dat het maken van onderscheid tus schen Java en de Buitengewesten slechts diende als uitgangspunt voor de „vaststelling van organisatie en uitrusting van de weer macht". En dat het genoemde onderscheid geen strategische bedoelingen had, volgt uit dienzelfden grondslag; immers de derde grondslag geeft mede aan, dat het gestelde onderscheid tusschen Java en de Buitengewesten niets afdoet aan „de bevoegdheid van den Gouverneur-Generaal om bij het uitbreken van internationale conflicten naar eisch van de dan bestaande omstandigheden over land- en zeemacht te beschikken". Het wilde ons gewenscht voorkomen te wijzen op de betrek kelijke beteekenis van het vorengenoemde onderscheid. Zou men toch daaraan te diepe beteekenis toekennen en het in tijd van vrede tot beginsel verheffen, dan zou het kunnen gebeuren, dat de oorlogsomstandigheden dwingen het beginsel los te laten. Doch aanpassing aan den „eisch van de dan bestaande omstandigheden" zou slechts kunnen geschieden langs den onzekeren weg der improvisatie. In de tweede plaats zij de aandacht gevestigd op de zeer onvol komen beveiliging van tal van belangrijke punten in de Buiten gewesten. De grondslagen van 1927 noemen als z.g. kritieke punten, welke mede door de landmacht verdedigd moeten worden, „voor het tegenwoordige" de oliewinningsgebieden Tarakan en Balik- papan. Dat nu nog, tien jaren later, slechts Tarakan en Balikpapan als bijzonder kwetsbare punten in de Buitengewesten zijn te beschouwen, kan moeilijk worden volgehouden. Er zijn thans 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 12