1923 werd zij gepropageerd en sindsdien werd zulks bij herhaling door verschillende schrijvers en sprekers bepleit. Dat de voor standers van deze gedachte niet dadelijk een willig oor voor hun ideeën vonden, laat zich licht verklaren. Het luchtwapen was nog te teer, de motoren waren nog niet voldoende betrouwbaar, de werkingssferen en snelheden nog te gering om voor de ver dediging van N.-I. met zijn enorme afstanden, waarbij groote trajecten over zee gevlogen moeten worden, met zijn ijl net van vliegterreinen en daarbuiten geringe mogelijkheden tot het succes vol doen verloopen van noodlandingen, in belangrijke mate op het luchtwapen te kunnen bouwen. Het is slechts 3 jaren «eleden, dat voor een in Nederland ontworpen luchtkruiserproject een vliegbereik van rond 1000 km werd genoemd, hetgeen voor doeltreffend gebruik in Ned.-Indië uiteraard te weinig zou zijn. Echter, de techniek groeide uit tot hooger kunneneen land- bommenwerper met een snelheid van bijna 400 km/u en een vliegbereik van meer dan 2000 km, een bommenlast van een ton vervoerende, is thans een gewone verschijning. Bedenkt men daarbij, dat de in metaal uitgevoerde constructie een vliegtuig van hechte samenstelling schiep, dat bestand is tegen weer en wind en tevens, dat de motoren niet alleen aan vermogen, doch vooral ook aan betrouwbaarheid aanzienlijk wonnen, dan is wel aan alle voorwaarden voldaan om het vliegtuig een plaats van beteekenis in de defensie van Ned.-Indië in te ruimen hetgeen met de aanschaffing van een groep Glenn Martin bommenwerpers reeds geschiedde, terwijl verdere uitgroei nog gaande is. b. De luchtverdediging van de vlootbasis Soerabaja en van ver dere vitale objecten op Java. In de eerste plaats kregen de landbommenwerpers een taak t.a.v. de luchtverdediging van de vlootbasis Soerabaja. De luchtverdediging van Soerabaja, welke stad dicht bij zee gelegen is, laat zich niet op bevredigende wijze oplossen zonder de aanwending van offensieve bommenwerpers. Het streven toch moet zijn luchtaanvallen op de vlootbasis te voorkomen, te onder scheppen. Doch het is, door de nabijheid van de zee, niet mogelijk luchtwachtkringen om Soerabaja te vormen, welke door hun waarschuwing gelegenheid bieden jachtvliegtuigen zoo tijdig in de lucht te hebben, dat goede kans bestaat een luchtraid te onder scheppen. Dan zou overblijven het inzetten van een vervolging door jachtvliegtuigen na geslaagden vijandelijken bomaanval. Doch ook deze methode geeft geen uitzicht op bevredigend resultaat, doordat het snelheidsoverschot van jachtvliegtuigen ten opzichte van bommenwerpers geleidelijk verminderde. Het inhalen van de vijandelijke bommenwerpers is, mede door het betrekkelijk geringe vliegbereik van jachtvliegtuigen, dus geenszins verzekerd. Niet het defensief kon dus de oplossing brengen; in het offensief, het 521

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 15