opzoeken en aangrijpen van de uitgangspunten van de vijandelijke luchtaanvallen moest vooral de luchtverdediging van Soerabaja worden gezocht. De bommenwerper is het aangewezen middel om de vijandelijke vliegbases, te land of ter zee, aan te grijpen en te trachten voorgenomen luchtaanvallen op de vlootbasis in de kiem te smoren. Bij de voorbereiding van de luchtverdediging van Soerabaja drong deze conclusie zich vanzelf naar voren. Zij vindt bevestiging in de woorden van den Amerik. Generaal Andrews „The main reliance to defeat an enemy air force must be bombardment avia tion against his bases and airplanes on the ground". („Our Use of Air Power", Army Ordnance, Nov.-Dec. 1937). Niet alleen echter voor de vlootbasis is deze offensieve ver dedigingswijze van het grootste belang. Men denke o.m. aan terrorisatiebombardementen op belangrijke centra en desorga- nisatiebombardementen op vitale deelen van het verkeersnet, op productie- en voorradencentra. De van enkele plaatsen uit gaande vijandelijke bombardementen kunnen tegen tal van kwetsbare punten op Java worden gericht. Het gaat niet aan al deze punten te beschermen door een luchtverdedigingssysteem op den grond; dit moet beperkt blijven tot enkele, zeer vitale objecten. Overigens richte zich de afweer in de eerste plaats offensief tegen de enkele punten van uitgang van de vijandelijke luchtaanvallen. c. Bombardementsluchtmacht voor de verdediging van de Buiten gewesten. Ook ten aanzien van de beveiliging van de Buitengewesten opent de aanwending van bommenwerpers nieuwe uitzichten. Niet alleen ter verhooging van het afstootend vermogen, dat de olie havens ter Oostkust van Borneo reeds bezitten in de voor de verdediging te land en ter zee reeds getroffen voorzieningen, doch mede ter bescherming tegen aanrandingen van ons gebied elders. Bij de bespreking van de voorstellen der commissies van 1920 en 1921 en van de defensiegrondslagen wezen wij er reeds op, dat er nog tal van kwetsbare punten in de Buitengewesten onbeschermd liggen. Aangezien het niet mogelijk is al die punten van een krachtig garnizoen te voorzien, moest in die kwetsbaarheid worden berust. Doch al zou het mogelijk zijn de kwetsbare punten goeddeels van een vredesbezetting te voorzien, dan zou nog geen afdoende veiligheid zijn bereiktimmers, altijd blijft de moge lijkheid bestaan, dat ons gebied wordt aangerand op een niet tot de z.g. kwetsbare punten behoorende plaats, alwaar de agressor een hulpsteunpunt voor maritieme of luchtactie zou willen in richten. Met legertroepen zou men een zoodanige vijandige handeling meestal niet kunnen weerstaan, ook de vloot zal veelal niet tijdig 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 16