divisie te ontschepen om den indringer te verjagen. Dit is echter een wel wat simpele voorstelling van zaken. Men moet zich af vragen met welk doel de indringer ons grondgebied schendt. Niet om b.v. een katoenplantage aan te leggen daarvoor behoeft de toegang tot ons gebied niet met geweld te worden geforceerd. Het doel zal b.v. kunnen zijn een steunpunt voor maritieme of luchtactie in te richten en men komt dan niet met middelen, die den verdediger de gelegenheid laten die poging met een handomdraai ongedaan te maken. Een zoodanig steunpunt moet ter verdediging worden ingericht, tegen aanvallen van over zee en uit de lucht. Zulk een operatie zal moeten worden uitgevoerd door enkele van krachtig geleide voorziene schepen. Menschen en materieel zullen aan den wal worden opgesteld. Hoe langer nu de indringer tijd heeft vóór de verdedigende reactie zich doet gelden, hoe vaster hij in den zadel komt te zitten en hoe meer inspanning het zal vergen hem weer te verdrijven. Door snellen, massalen inzet van bommenwerpers zal echter getracht kunnen worden de vijandelijke onderneming aan te tasten op een voor haar nog hoogst kwetsbaar oogenblik. Het doel voor het bom bardement zal alsdan de aan de kust voor anker liggende schepen moeten zijn. Dat met luchtacties in den hier besproken zin afdoende resul taten kunnen worden bereikt, leert een episode uit den huidigen Spaanschen Burgeroorlog. Het met zwakke, onvoldoend uitgeruste troepen bezette Majorca werd aangevallen door overmachtige republikeinsche landingstroepen, terwijl de hoofdstad Palma door vliegbooten werd gebombardeerd. De eenige hulp, welke Franco kon bieden, bestond in het doen uitvoeren van luchtbombarde menten door drie driemotorige bommenwterpers, elk uitgerust met 10 bommen van 100 kg, dan wel met een grooter aantal lichtere scherfbommen. Reeds stond een goed deel van de Repu blikeinsche landingstroepen aan den wal en waren eenige natio nalistische stellingen vermeesterd, toen de bommenwerpers van Franco, welke van Marokko uit over de Middellandsche Zee naar hun aanvalsdoel vlogen, werden ingezet. Na gedurende drie dagen herhaalde aanvallen was een republikeinsch troepentransportschip zwaar beschadigd, terwijl de Roode troepen gedwongen werden een vooruitgeschoven stelling te ontruimen. Toen den vijfden dag een lichter met 200 man aan boord werd getroffen, gaf de republikeinsche bevelhebber de onderneming op. Majorca was gered door drie bommenwerpers. Uiteraard mag één sprekend voorbeeld niet verleiden tot ver blinde uitbundigheid ten aanzien van de met bommenwerpers te verwerven resultaten. Niet altijd zal het effect zóó afdoende zijn, zoodat dus het in reserve houden van de maritieme actie achteraf, het ageer en op 's vijands verbindingen na geslaagde aanranding van ons gebied, haar waarde behoudt. Vast staat echter, dat het 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 18