krachtig aangrijpen van den tegenstander op het voor hem meest kwetsbare oogenblik, d.i. kort na de aanranding van ons gebied, alleen mogelijk is door de snelle concentratie van bommenwerpers. En op het snel ongedaan maken van de aanranding moet onze tegenweer toch in de eerste plaats gericht zijn d. De verdediging van Java. Transportvloot verdedigende luchtmacht. De beteekenis van den bommenwerper voor de defensie van Ned.-Indië blijft echter niet beperkt tot het tegengaan van lucht aanvallen op vitale objecten op Java en het bestrijden van pogingen tot bezetten van grondgebied of het vermeesteren van belangrijke punten in de Buitengewesten. Ook voor de verdediging van het hoofdeiland Java tegen rechtstreeksche aanvallen kan hun waarde niet licht overschat worden. Wij gaven reeds aan welk beeld zich had gevormd van de ernstige onderneming tegen Java, nadat zich de overtuiging had gevestigd, dat het bouwen, op de hoogte van den tijd houden en bemannen van een vloot van groot materieel, welke met kans op welslagen zou kunnen streven naar het behoud van het meester schap ter zee in de Indische wateren, onze krachten in elk opzicht verre te boven zou gaan. De te verwachten vijandelijke actie zou n.l. zijn het in den Indischen Archipel doordringen van een transportvloot met krachtige maritieme beveiliging. Naast verkenning van den vijand zou onze vloot in zoodanig geval tot taak hebben 's vijands doordringen in den Archipel zoo lang mogelijk te vertragen en zijn transportvloot naar vermogen verhezen toe te brengen. Zou de vijand ondanks het maritiem verzet er toch in slagen Java te bereiken, dan zou het leger met den gelanden tegenstander verder moeten afrekenen, terwijl de vloot alsdan rusteloos 's vijands overzeesche verbindingen zou blijven bestoken. Naast den afweer van de maritieme tegenactie zou de vijand thans echter mede een beveiliging tegen luchtaanvallen moeten stellen, indien hij rekening moet houden met de aanwezigheid van een krachtige offensieve luchtmacht bij den verdediger. Het scheppen van die veiligheid zal den tegenstander voor uitzon derlijk moeilijke problemen stellen, want N.-I. ligt buiten het bereik van zijn op eigen gebied gebaseerde vliegtuigen, terwijl zulk een transportvloot zich dagen lang door de Indische wateren zou moeten verplaatsen, onder het bereik van de verdedigende bommenwerpers, alvorens haar inhoud op Java's kust aan wal te kunnen zetten. De transportvloot tijdens haar overtocht met op het land gebaseerde jachtvliegtuigen te begeleiden, zou op onoverkomelijke moeilijkheden stuiten. Immers, geëischt zou moeten worden, dat de jachtvliegtuigen met hun grondorganisaties de bewegingen 525

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 19