van de transportschepen volgen. De geringe werkingssfeer van het jachtvliegtuig zou een dermate groot aantal steunpunten noodig maken, dat dit systeem als practisch onuitvoerbaar kan worden aangemerkthoogstens zou het incidenteel op enkele bijzonder gevaarlijke en speciaal daarvoor geëigende deelen van het zeetraject met voordeel kunnen worden toegepast. Deze be zwaren gelden ook voor jachtkruisers, zij het, dank zij hun groötere werkingssfeer, in geringere mate voor een overbrugging van de groote afstanden in den Ned.-Indischen Archipel zal ook de wer kingssfeer van den jachtkruiser niet toereikend zijn. Met water-jachtvliegtuigen zou het gestelde doel al evenmin kunnen worden bereikt, aangezien deze in volle zee slechts bij gunstig weer kunnen worden ingezet. Bovendien moet het moederschip nagenoeg stil liggen om de vliegtuigen weder aan boord te nemen, hetgeen kan leiden tót een tijdelijk verloren gaan van het verband met de transpörtvloot. Evenmin zal de oplossing verkregen kunnen worden door het onderhouden van een permanence boven de varende transport- vloot van jachtvliegtuigen van vliegkampschepen. Van deze schepen bezitten de groote mogendheden er slechts enkele, terwijl hun beperkte capaciteit wellicht niet zal toelaten doorloopend een voldoende aantal jachtvliegtuigen in de lucht te houden, wanneer men bedenkt, dat een transportvloot van eenigen omvang al spoedig een oppervlakte van omstreeks 3 bij 6 km beslaat. Ook het alarmeeringssysteem van een vliegkampschip kan geen uitkomst brengen. Geen postenkring rond de vloot kan tijdig waarschuwen men moet afgaan op eigen waarneming, terwijl de oorwaarneming op een varend schip door velerlei geluiden wordt gehinderd. Het alarmeeringssysteem zal n.o.m. immer tot te laten inzet van de jagers leiden. Een zwakke stee in dit beveiligingssysteem is voorts, dat het beveiligend orgaan het jachtvliegtuig geconcentreerd is op een enkele eenheid, het vliegkampschip, dat een uitermate kwets baar object is. Het spreekt vanzelf, dat het vliegkampschip onmiddellijk doelwit zou worden van rustelooze aanvallen door bommenwerpers en onderzeebooten. Een goed treffende torpedo, een bom op het landingsdek, kan het vliegkampschip onbruikbaar makenwordt het schip ernstig getroffen, dan zullen veelal ook zijn zich in de lucht bevindende vliegtuigen verloren zijn. Het verkrijgen van luchtveiligheid zal verder mede gezocht kunnen worden in het afweergeschut. Van een krachtigen lucht afweer van de transportschepen af zal uiteraard geen sprake kunnen zijn. In den luchtafweer zal dus in hoofdzaak moeten worden voorzien door de, de transportvloot begeleidende, oorlogs schepen. Deze zullen zich echter op geruimen afstand voor- en zijwaarts van de transportvloot bevinden, zoodat geenszins ver- 526

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 20