e. Het veranderd beeld van een ernstige onderneming tegen Javavoorafgaande vermeestering van het overwicht in de lucht. De hiervoren gestelde gevolgtrekking heeft ver strekkende consequenties, immers het beeld van een ernstige onderneming tegen Java zal nu geheel anders worden dan hetgeen tot nu toe als geijkt gold. De onderneming van een in transporten overge brachte troepenmacht zal nu moeten worden voorafgegaan door het vermeesteren van het overwicht in de lucht. Hiertoe zal de N.-I. aanvalsluchtmacht rechtstreeks moeten worden bestreden, d.w.z. de grondorganisaties zullen moeten aangetast, hetzij door deze uit de lucht te bombardeeren, dan wel ze te vermeesteren. Het luchtgevecht, of wil menden luchtslag gaan wij in dit verband stilzwijgend voorbij, daar de aanvaller den verdediger niet kan dwingen het luchtgevecht te aanvaarden. De strijd tegen de N.-I. grondorganisatie van landbommen- werpers zal uitzonderlijke krachtsinspanning vergen, vooral daarop moge nogmaals worden gewezen omdat N.-I. ligt buiten het bereik van de shore-based' vliegtuigen van den meest waar- schijnlijken tegenstander. De tegenstander zal dus bases voor luchtactie moeten vooruitschuiven naar ons gebied. Van vliegkampschepen zal de aantasting van onze grondorga nisaties zeer waarschijnlijk niet uitgaan. Ten eerste is het vlieg kampschip slechts uitgerust met een beperkt aantal, en dan nog lichte, bommenwerpers, terwijl in de tweede plaats het vliegkamp schip, zooals wij reeds opmerkten, een uiterst kwetsbaar object is.1) Bij verschillende schrijvers lazen we de stellige uitspraak, dat vliegkampschepen zich niet zullen wagen binnen een door shore-based bommenwerpers bestreken gebied. 528 Luftherrschaft langere Zeit aufrechterhalten werden musz. Nachtliche und überraschende Angriffe aus der Luft auf eine angreifende Flotte werden selbst dann nicht in jedem Falie abzuwenden sein, wenn der Angreifer weit überlegen ist. Hierbei spielt wieder die geografische Lage des Kriegs- schauplatzes die entscheidende Rolle. Liegt der Angriffspunkt noch in Luftreichweite der eigenen Küste, so ist wenigstens die Möglichkeit laufen- der Unterstützung gegeben. Müssen aber die Angriffsflugzeuge auf Flug- zeugtragem und Flugzeugmutterschiffen mitgeführt werden, so sind die Aussichten auf nachhaltigen Erfolg sehr gering. Hingegen bilden diese sehwimmende Stützpunkte ein groszes Schwachemoment. Alles in allem, die Sicherkeit einer durch Luftstreitkraften geschützten Küste vor Angriifen von Seestreitkraften ist durch die Emtwicklung der Luftwaffe erheblich gewachsen". (Kapitan z. See von Seebach, Nauticus 1938). h „Although there can be no argument as to the necessity for aircraft carriers with their full complement of air-craft, it does appear that the time is approaching when ship-borne air forces will be at a great disadvan tage if called upon to operate in narrow seas or beyond the range of their own shore-based air forces but within range of the enemy (The Roya Air Force, door F.F.G., J.R.U.S.I., Febr. 1937).

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 22