Dus rest den vijand het luchtoverwicht te bevechten met water vliegtuigen of met op den grond gebaseerde landvliegtuigen. Dat met watervliegtuigen of vliegbooten afdoende resultaten te verkrijgen zullen zijn, is zeer twijfelachtig. Men zal daartoe een basis moeten inrichten ergens in een rustige baai of rivier monding, want men kan met het oog op de verzorging van per soneel en materieel niet voortdurend in beweging blijven. Daar de actie zal moeten worden opgedragen aan een aanzienlijk aantal vbegtuigen, zullen verschillende schepen noodig zijn voor het voorzien in de vereischte accommodatie. Dit geheel zal ononder broken onder krachtige maritieme bescherming moeten staan. De omstandigheid, dat de kracht van een dergelijke onderneming weder goeddeels geconcentreerd is op enkele schepen, maakt haar zeer kwetsbaar voor de aanvallen der verdedigende lucht- en zeemacht. Zoo blijft dan de strijd om het luchtoverwicht te verwerven door aantasting van onze grondorganisaties met op het land gebaseerde landvliegtuigen. Dit vereischt een voorafgaande ver meestering en tot vliegbasis inrichten van een of enkele daartoe geëigende terreinen. Het meest voor de hand ligt, zooals het zich thans laat aanzien, dat de agressor daarmede zal beginnen aan de buitenzijde van onzen Ned.-Indischen Archipel, om zich van daaruit verder naar binnen te werken, tot hij ten slotte Java onder zijn bereik krijgt. Dat en waarom het weerstaan van pogingen tot het inrichten van vliegterreinen binnen ons gebied in de eerste plaats dient te geschieden door bommenwerpers, gaven wij reeds hiervoren aan bij de bespreking van de taak van de bommenwerpers in de Ge westen buiten Java. Uit het veranderd beeld van een ernstige, tegen Java gerichte onderneming is nu tevens komen vast te staan, dat de taak der in de Buitengewesten gestationneerde bommenwerpers dus niet alleen is de bescherming dier Buitengewesten om zichzelf, doch dat deze mede inhoudt een indirecte verdediging van Java. De verdediging van Java begint aan de buitengrens van den Archipel. Voorts volgt o.i. uit dit veranderd beeld, dat de verdedigende bommenwerpers hun doelen in de eerste plaats zullen vinden in voor de kust voor anker liggende schepen en op het land zelf niet in schepen op de wijde zee, welke deel uitmaken van een transportvloot. Ook doelen te land, want het is niet volstrekt verzekerd, dat men aanrandingen van ons territoir te allen tijde zoodanig tijdig zal kunnen onderkennen, dat de onderneming met enkele bomaan vallen zal kunnen worden weggevaagd. Mocht de tegenstander er in slagen vasten voet aan wal te krijgen, dan komt de actie op de 529

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 23