het bereik van onze bommenwerpers liggen. Nu laat het zich denken, dat een of enkele dier terreinen verloren gaan door vijan delijke actie, zoodat niet langer de geheele Archipel onder ons bereik zou liggen. Doet zich dat geval voor, dan mag het niet kun nen voorkomen, dat de tegenstander terreinen aanlegt binnen ons gebied, van waar uit hij wel ónze bases zou kunnen bereiken, doch wij omgekeerd de zijne niet. M.a.w., het is eisch, dat ons materieel, althans een goed deel daarvan, steeds superieur is aan hetgeen een vermoedelijke tegenstander tegen ons zou kunnen uitbrengen. De huidige bommenwerpers voldoen aan dien eisch. Blijkens persberichten ligt het in de bedoeling in de toekomst onze nationale industrie in te schakelen voor het bouwen van landbommenwer- pers voor Ned.-Indië. Dit is niet anders dan toe te juichen en het is te hopen, dat deze pogingen met succes zullen worden bekroond. Men transigeere echter tot geen enkelen prijs met het stellen van de eischen, waaraan het materieel moet voldoen. In dit verband zouden wij de woorden van den Amerikaanschen generaal Andrews tot de onze willen maken, waar hij schreef „In order „to be able to strike any bases from which an enemy might launch „attacks against us, we obviously can never afford to fall behind „other nations in the performance of our airplanes". Zou een tegenstander er in slagen het systeem van verdediging met onze bommenwerpers te doorboren op de bovenbedoelde wijze, dan zou de beteekenis en kracht van die verdediging terugvallen tot een fractie van hetgeen zij kan zijn en ook onvoorwaardelijk móet zijn. f. Verkenning. Werd tot nu toe gehandeld over de aanvalstaken van de bom menwerpers, thans moge nog een oogenblik worden stilgestaan bij de verkenning, welke tot de taak der zeemacht behoort. Een goed geoutilleerde en uitnemend functionneerende strate gische luchtverkenningsdienst van den Marine Luchtvaart Dienst is een voornaam vereischte voor een tijdigen inzet van de bommen werpers. Op de beteekenis van dien tijdigen inzet wezen wij reeds; de aan den luchtverkenningsdienst te stellen eischen worden hierdoor mede bepaald. Aangezien de aanslagen tegen ons grondgebied tot het ver meesteren van een terrein voor landvliegtuigactie stellig verras send zullen geschieden, terwijl de omvang van zoodanige operatie niet te vergelijken is met dien van een logge transportvloot, zoodat de kans om door de mazen van het verkenningsnet heen te slippen vrij groot te achten is, kan niet worden volstaan met verkenningen over zee, hetzij in waaiervorm dan wel als verkenningsstooten. Veelvuldige kustverkenningen zullen die ter zee moeten aanvullen. Een belangrijk arbeidsveld ligt hier voor de voorbereiding in vredestijd: grondige verkenning van de kusten en het onmiddellijk 531

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 25