daarachter gelegen terrein der daarvoor in aanmerking komende eilanden, lucht-fotografisch vastleggen van kwetsbare punten, kuststrooken wellicht, opdat plaatsbepaling en melding van doelen snel en zonder mogelijkheid van misverstand kan geschieden, enz. Bij dit alles zij richtsnoer en paroolsnelle reactie op aanslagen tegen ons territoir Zonder verdere uitwerking moge hier nog bij worden vermeld, dat in dit raam verkenningen ter zee en te land mede van veel gewicht zijn. g. Weersomstandigheden. De beschouwingen over de beteekenis van een slagluchtmacht voor de verdediging van Ned.-Indië en het veranderd beeld, dat die verdediging als gevolg daarvan naar ons gevoelen te zien zal geven, mogen we niet beëindigen zonder enkele woorden te zeggen over de weersomstandigheden, waaronder de luchtstrijdkrachten in dat tropisch deel van Nederland zullen moeten werken. Om niet te volstaan met hetgeen wij daarover reeds eerder lazen of hoorden, werden inlichtingen gevraagd aan den Kapitein- Vlieger van het K.N.I.L. C. Giebel, een der oudere officieren vlieger van de L.A. (Den Kap. Giebel moge ook op deze plaats dank worden gebracht voor de verstrekte uitvoerige inlichtingen). Behalve enkele weinige, plaatselijke uitzonderingen dan, is het in Ned.-Indië over het geheel bijzonder gunstig vliegweer gunsti ger over het algemeen dan in Europa. Hinderlijke wolkenvorming treedt in hoofdzaak op rond de hooge gebergten, doch daar zijn niet in de eerste plaats de doelen voor de bommenwerpers te zoeken. In den regentijd is het algemeene beeld, dat het 's morgens meestal helder is met weinig bewolking en 's middags bewolking met regen. Echter zal het inderdaad meermalen voorkomen, dat men door de bewolking niet op 3000 a 4000 m kan bommenwerpen, ook bij overigens goed weer. Na 9 uur vormen zich dan n.l. dikwijls kleine wolkjes op 1500 a 2500 m, waardoor men op grooten afstand (10 km) een doel niet zou kunnen onderscheiden en dus daarop ook niet zou kunnen richten. In dat geval kan echter zonder bezwaar ter hoogte van den onderrand van het wolkendek gevlogen worden en wel zoodanig, dat de vliegtuigen van den grond niet of moeilijk kunnen worden waargenomen, terwijl ze zelf wel zicht op het doel hebben. De bewolking is dan een voordeel aan de zijde van de bommenwerpers, daar de luchtafweer op den grond niet tot haar recht zal kunnen komen. Dat de weersomstandigheden in Ned.-Indië zeer gunstig te achten zijn, blijkt mede uit de resultaten van den dienst van de K.N.I.L.M., welke thans al eenige jaren dag in dag uit, in regen en drogen tijd over Sumatra, Java en Borneo vliegt. Kortelings kwam daar de lijn Soerabaja-Makassar bij, op welke lijn overigens eenigen tijd geleden reeds ervaring werd. opgedaan. 532

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 26