De lijn BataviaBandoeng even buiten beschouwing latende, werden in de periode van 1929 tot begin 1937 van de 8273 vol brachte vluchten er 6 door weersomstandigheden vertraagd, terwijl er 1 moest vervallen. Over dat totaal bedroeg dus het aantal vertraagde of vervallen vluchten 0.22 Op de lijn Batavia Bandoeng, waarop een zwaar bergtraject moet worden over gevlogen, vervalt in den regentijd de namiddagdienst wegens het slechte weer. Op dit traject werden in de genoemde periode overi gens 12412 vluchten volbrachtwegens weersomstandigheden moesten er slechts 24 vervallen, hetgeen een dienstregelmaat beteekent van 99.80 Ten slotte nog enkele conclusies overgenomen uit een door het Kon. Magnetisch en Meteorologisch Observatorium te Batavia verschenen boekwerk over „Het klimaat in Ned.-Indië „De regens zijn in de gematigde gewesten in het algemeen veel- vuldiger en van langeren duur, maar minder zwaar dan in de tropen. Het gemiddeld aantal buien is per jaar te Potsdam grooter dan te Batavia, ofschoon de jaarlijksche regenval te Potsdam veel kleiner is, n.l. iets minder dan 1/3 van dien te Batavia. De duur der afzonderlijke buien is te Potsdam gemiddeld de helft langer dan te Batavia. De totale regenduur is te Batavia weinig langer dan de helft van dien te Potsdam, niettegenstaande den grooten regenval te Batavia. Zeer typisch voor het Indische klimaat is de sterk uitgesproken dagelijksche gang der cumulus-bewolking, welke die der gematigde gewesten in grootte en regelmatigheid belangrijk overtreft. Zij brengt o.a. het voordeel mede, dat de regens veel meer aan een bepaalden tijd van den dag zijn verbonden, zoodat men op bepaalde uren met groote waarschijnlijkheid op droog weer kan rekenen. In Nederland is in de zomermaanden Juni en Juli het percentage zonneschijn gelijk aan dat in de regenmaanden December en Januari te Batavia". Voor de cijfers, waarop deze conclusies berusten moge worden verwezen naar de bijlage. h. Conclusie. Onze beschouwingen betreffende de beteekenis van de land- bommenwerpers voor de verdediging van Ned.-Indië willen wij thans als volgt samenvatten. Vermogen en betrouwbaarheid van de bommenwerpers hebben een zoodanig stadium van ontwik keling bereikt, dat aan een slagluchtmacht voortaan een belangrijk aandeel in de verdediging van den Archipel kan, en gelet op de in dat wapen besloten liggende mogelijkheden, ook moet worden toegekend dit aandeel dient zich uit te strekken zoowel over Java als over de gewesten daarbuiten. Het optreden van het luchtslagwapen in de Buitengewesten dient niet alleen ter bevei- 533

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 27