sterke, in krachtig beschermde convooien vervoerde troepenmacht in te zetten. Bij leger en vloot ligt dus de basis voor het verkrijgen van een krachtige preventieve werking van de weermacht. Op deze basis rust als top de preventieve werking van een krachtige luchtvloot van bombardementsvliegtuigen. De door dit geheel te bereiken preventieve werking kan van zoodanige afstootende kracht zijn, dat het uitzenden van transportvloten, voor en aleer de tegenstander het overwicht in de lucht heeft weten te ver werven, zoo niet onmogelijk, dan toch naar ons gevoelen door de zeer ernstige risico's, welke aan zulk een onderneming ver bonden zullen zijn, zeer onwaarschijnlijk te achten is. Alsdan zal een ernstige onderneming tegen Ned.-Indië het hier boven geschetste beeld gaan aannemen: een langademige strijd om het verwerven van het overwicht in de lucht. Dat de strijd dezen vorm wellicht zal moeten aannemen, opent tevens nieuwe perspectieven. In de eerste plaats zal, naar het zich laat aanzien, voor de zeegaande vloot, in hooger mate dan voorheen mogelijk werd geacht, de offensieve actie ter zee, de strijd tegen de vijan delijke handels- en maritieme verbindingen, tot haar recht kunnen komen. In de tweede plaats zal onze weerstand gedurende langeren tijd kunnen worden volgehouden dan mogelijk was met een slechts uit leger en vloot samengestelde weermacht, zoodat grooter kans bestaat, dat de hulp waarop wij hopen, waarvan wij reeds zeiden, dat zij aanvankelijk nog kan uitblijven door aarzeling of onmacht, ons toch nog intijds bereikt. Er is meer, dat er toe noopt zich voor de verdediging van Ned.-Indië niet alleen op luchtmacht te verlaten. Hoezeer wij overtuigd zijn, dat van een slagluchtmacht voor de verdediging van Ned.-Indië een groote preventieve en effectieve werking kan en zal uitgaan, toch zijn wij tevens van meening, dat bij gebrek aan ervaring dienaangaande nog niet met stelligheid daarop kan worden gebouwd. De figuur ligt dus niet alleen zoo, dat de luchtactie slechts tot haar volle recht kan komen op de basis van en in samenwerking met leger en vloot, doch zoolang de oorlogservaring niet het tegendeel zal hebben bewezen, dient voor N.-I. de functie van zee- en landmacht mede doorgetrokken te worden in het verlengde van de actie van de drie samenstellende deelen der weermacht. ConcludeerendDe binnen het financieele en personeele kunnen van Nederland en Nederlandsch-Indië hoogst bereikbare uitwen dige veiligheid voor Nederlandsch-Indië kan slechts worden verkregen door een uit zee-, land- en slagluchtmacht harmonisch samengestelde weermacht. De preventieve en repressieve werking van een aldus samen gestelde weermacht gaat aanmerkelijk uit boven hetgeen tot nu toe te dien aanzien bereikbaar werd geacht. 535

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 29