3. DE NABIJE OOST door G. Th. SLOTHOUBER. Gep. Kolonel der Artillerie. Met een schets). I. De groote verkeersbanen tusschen West en Oost. A. Het is zeker niet alleen de kaart van Europa, welke na den grooten oorlog ingrijpend werd gewijzigdzóó ingrijpend zelfs, dat tot op den huidigen dag die verandering nog steeds niet tot stabiliteit heeft kunnen voeren. Een blik op het bij dit hoofdstuk gevoegde schetsje doet zien, dat ook in De Nabije Oost groote veranderingen hebben plaats gevonden en daar eveneens nog steeds voortgaan. Als wij dan ook tot titel van dit hoofdstuk „de groote verkeers banen tusschen West en Oost" kiezen, dan is die aanduiding op zich zelf al weer vrij onbestemd omdat in veler gedachtengang die verkeersbanen nog steeds de beteekenis hebben vanhet oude Europa, dat met zijn Aziatische exploitatiegebieden een levendig verkeer onderhoudt; met Australië, de Indiën, China Die verkeersstroom is echter evenmin ongewijzigd gebleven in zijn hierna te noemen samenstellende factoren, noch in zijn richtingstendenz omdat het Azië van thans niet meer is, noch zijn kan, het exploitatiegebied dat het eeuwenlang is geweest, en als hoedanig het door den wereldoorlog definitief werd bevrijd. Om dit al dadelijk duidelijk te maken, en den lezer tevens midden in de hedendaagsche wereldproblemen te voeren, willen wij het een en ander vermelden van wat André Tardieu in de „Gringoire" van 25 December 1937 schrijft over de houding van de voornaamste wereldmogendheden ten aanzien van het Chi- neesch-Japansche conflict 1). Bij het ontstaan van deze conflicten (men geve ze wat ons betreft niet den naam oorlog is het vanouds bekende ritueel der diplomatie toegepastberoep van China op den Volkenbond dewelke aan het dreigend gevaar weet te ontsnappen door zijn b Tardieu schrijft zijn Zaterdagsche beschouwingen in de „Gringoire" met de aan dezen hoogst bevoegden auteur eigen scherpzinnigheid en helderheid. De zoogenaamde „Notes" worden verzameld uitgegeven door Flammarion als „La Note de Semair.e 1936" en idem 1937. 540

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 34