taak over te hevelen naar de Commissie van 1933die daarop in Brussel vergadert (zonder Japan en Duitschland) en mach- telooze conclusies formuleert, waaruit de termen „agressie" en „sancties" angstvallig worden geweerdom ten slotte eenige geneeskundige hulp naar Azië te dirigeerenmitsgaders het noodige oorlogsmaterieel (dit laatste evenwel tegen de gebrui kelijke betaling En dat is dan de eerste keer dat bij een groote crisis in Azië, Europa zoowel als Amerika op het appèl ontbreken. En toch heeft men deze beide laatstgenoemde werelddeelen niet erg vriendelijk bejegend. Japan heeft er zich niet alleen toe bepaald om op even beminnelijke als stellige wijze de diplomatieke vertoogen der groote mogendheden af te wijzen, evenals haar uitnoodiging voor Brussel. Maar het heeft ook de Europeesche concessies in Shanghai bezet, eenige honderden Europeesche soldaten en burgers gedood, handelsschepen gebombardeerd, den Engelschen ambassadeur op een haar na gedood, de rivierkanon neerboot Pawnay van de U.S.A. in den grond geboord, en der gelijke dingen meer. En welke kastijding deden de Mogendheden daarop volgen Men hoore een redevoering van President Roosevelt, benevens zijnerzijds een „rechtstreeksche boodschap" aan den Mikado, waarop deze niet zelf heeft geantwoordeenige nota's van minister Eden, ondersteund door enkele meetings onder leiding van den aartsbisschop van Canterbury. En dat is dan zoowat alles Het geheel leek als twee druppels water op de periode van Abessinië. Vroeger hechtte Europa groot belang aan wat in China gebeurde, en nam men ten aanzien daarvan ook besluiten. Koningin Victoria van Engeland, Keizer Napoléon III, Keizer Wilhelm II en President Loubet zonden zoo noodig expedition- naire troepenmachten naar dat land. Thans is Europa in Oost-Azië afwezigen dat is leerzaam Want er blijkt uit, dat het evenwicht, dat eeuwenlang heeft bestaan, en waarvan China en Europa beide profijt trokken, verloren is gegaan. Engeland heeft in 1922 zijn verbond met Japan opgezegd om de U.S.A. ter wille te zijn; maar het heeft Men overdenke wat Christopher Hollis in zijn boek „Foreigners aren't Fools" op biz. 92 en 93 den Japanner ten aanzien van dit feit tot den Engelschman laat zeggen: „From you English we even got an alliance, which you kept so long as it was useful to you and broke as soon as it appeared that it might be useful to us. And in China you all advanced much more slowly than ever you had intended. Meanwhile Europe was looking round her to collect her wits. Forgetful of her own past history, of reservations and opium wars, she suddenly developed a concern for the freedom of China and preached hostility to Japan as an imperialistic Power, (Vervolg zie onderaan biz. 542). 541

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 35