In den vóór-Islamietischen tijd, toen het beschavingspeil van Oost en West op gelijk niveau lag, was De Nabije Oost de slagader door welke alle krachten van wetenschap en economie stroomden. Uit de Zuid Aziatische kusten kwam het verkeer over zee naar Aden, volgde dan overland de Arabische kust tot de Middelland- sche Zee, waar de overslaghavens naar Zuid Europa ontstonden. Gedeeltelijk ook ging het verkeer door de Roode Zee naar Suez, en van daar over land naar Alexandrië, dat aldus eveneens als overslaghaven werd ingeschakeld. Dan was er de baan door de Perzische Golf, en verder over land door Mesopotamië naar Syrië. En ten slotte de volle landweg van China door Midden Azië naar Perzië en de Zwarte Zee. Al die verkeersbanen eischten over lange etappes karavaan- vervoer door De Nabije Oost, welker machts- en levensbron zij vormdenwant die volken hieven hun belasting, leverden draagdieren met personeel. Alleen al om deze redenen waren die landen van oudsher een begeerd bezit waarom door Europeesche machten werd gestreden. De rol van De Nabije Oost was toenmaals eenvoudig en duidelijk zij vormde de schakel tusschen het Oosten en Europa zij kocht en verkocht, en had daarvoor eigen productie noch bewerking noodigzij was distributie-centrumde Levant-handel bloeide in Arabische handen De Kruistochten koesterden naast de religieuze drijfveer zeker ook den wensch om den Levanthandel in Europeesche handen te brengenen de eerste Europeesche Christelijke nederzettingen op Oosterschen bodem dateeren dan ook uit dat tijdperk. De erkenning, dat voor elke machtsuiting en -uitbreiding in het Verre Oosten, De Nabije Oost het bruggeland vormt, was toen en is thans nog de leidende doelstelling van Europa. Zooals bekend mislukte de actie der Kruistochten. De Mongolen vernietigden de Islamietische Rijken en verbraken daarmede de verkeersbaan tusschen Avond- en Morgenland. Daarmede begon tevens de ondergang van de Islamietische wereldwelke niet werd geremd toen op zijn beurt het Rijk der Mongolen werd gebroken en het groote Turksche Rijk werd gesticht. Toen aan het einde der 15e eeuw de zeeweg om de Kaap de Goede Hoop werd ontdekt, en aldus een nieuwe verbinding tusschen West en Oost werd verkregen, was de macht der Islamietische landen voor goed geschokt. Deze landen, die nu als overbodige schakel uit het wereldverkeer waren verwijderd, vervielen in een staat van bewusteloosheid, welke, omdat elke wisseling van geestelijke en economische waarden met de Oude Wereld was afgesneden, het peil der beschaving snel deed dalen. 1) Zie op de schets de volle lijnen. 544

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 38