Wanneer wij echter in Westersche verwatenheid de Islamie- tische volkeren verre beneden ons zouden willen achten, dan zouden wij toch dienen te bedenken, dat deze volken een cultuur bezaten vóór Europa nog bestonden dat het beschavingsniveau van de oude Wereld en De Nabije Oost eeuwenlang gelijk is geweest, en eerst tegen de 16e eeuw de Islamietische landen zijn achteruit gegaan en achtergebleven. Maar is het dan niet tevens begrijpelijk, dat die volken en hunne landen, steunende op een zóó oude cultuur, ieder oogenblik tot wederopstanding moesten kunnen komen en dat zooals wij hierna zullen toonen die hernieuwing thans reeds in een zoo ver gevorderd stadium is gekomen, dat van eenig verschil in niveau tusschen Oost en West geen sprake meer kan wezen 3 Het duurde tot aan de wisseling van de 18e op de 19e eeuw eer Avond- en Morgenland weder met elkander in contact kwamen, Napoléon's tocht naar Egypte 2) gaf den eersten stoot en toen in 1798 Turkije aan Frankrijk den oorlog verklaarde en Bonaparte zijn wonderbaarlijken tocht volbracht door de Sinaï- woestijn naar Gaza, Jaffa en Haifa, was de hernieuwde erkenning van de groote waarde van De Nabije Oost als bruggehoofd naar Azië een feit geworden. Napoléons plan mislukte, en na zijn terugkeer naar Frankrijk namen de Engelschen zijn doelstelling prompt over zij hebben haar sindsdien scherp voor oogen gehouden, tot op den huidigen dag. Hier volge een serietje jaar tallen ten bewijze 1839 De Engelschen bezetten Aden. 1840 Oprichting van de P. O. (Peninsular and Orient Line), die de vroegere stoomvaartlijn van Engeland naar Egypte en de Indische stoomvaartlijn samensmolt met de Egyptian Transit Cy, tot ééne belangenge meenschap. 1857 Engeland bezet Perim, Sokotra en de Zuid-Arabische kust. 1869 Opening van het Suez-kanaalmet als noodzakelijk gevolg 1882 Engeland neemt bezit van Egypte. 1896/98 Engeland verovert den Soedan. J) Men hoede er zich toch vooral voor, om zich blind te staren op onze jonge wonderen der techniek en onze technische bedrevenheid deze mogen misschien cultuurscheppend werken, cultuur zijn zij zelve niet 2) Zie in de serie „Veldheeren" Het Egyptische Avontuur. I.M.T. 1936, Nr. 1, blz. 12 e.v. 545

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 39