1917/18 Engeland verovert Palestina, Syrië en Mesopotamië. 1) 1920 Conferentie van San Remo Palestina, Transjordanië en Irak worden onder Engelsch mandaat gesteld. De lezer bezie dit korte staatje van gebeurtenissen aan de hand van de schets en kome tot de overtuiging dat Engeland, om zijn verbindingswegen naar de grondstoffenlanden van den Oost te verzekeren, vrijwel het gansche aangrenzende gebied heeft moeten veroveren. Nog vóór de opening van het Suezkanaal was de Nabije Oost ook overland weder in het wereldverkeer betrokken. In 1868 was namelijk tusschen de Turksche Regeering en eenige Belgische bankiers een overeenkomst gesloten betreffende den bouw van een spoorweg door den Balkande Oriënt-baan. Door verschil lende omstandigheden (als daar zijnde Fransch-Duitsche oorlog van 1870/71 en de Russisch-Turksche oorlog van 1877/78) werd de bouw van dezen spoorweg vertraagd, zoodat eerst in het jaar 1888 Konstantinopel aan het Europeesche spoorwegnet was ver bonden. Inmiddels had ook Duitschland zich voor dezen spoor wegbouw geïnteresseerd, nadat de Belgische baron Hirsch zijn contract met de Turksche Regeering had verbroken met Duitsch kapitaal en onder Duitsche leiding werden nu tot 190o de Ana- tolische banen gebouwd, en was men toe aan de befaamde „Bagdadbaan", welke naast den geheel Engelschen zeeweg tusschen Europa en den Oost, een onder Duitschen invloed gebouwden landweg van Avond- naar Morgenland zou stellen. Als wij nu vooraf verklaren, dat Duitschland bij de financiering van deze plannen zeker geen veroveringsdoeleinden in den Oost of De Nabije Oost nastreefde, dan kunnen wij toch ook wel begrijpen, dat die landweg van Europa naar de Perzische Golf een voor de Engelschen ernstig concurreerende wereldbaan kon worden. Men bedenke daarbij dat de weg in de Golf wel heel dicht naderde aan Engelands belangensfeer, en ook dat hij de toentertijde reeds bekende oliegebieden bij Mosoel kruiste, gebieden waarop Engeland toen reeds het oog gevestigd hield. Ondanks langdurige onderhandelingen, waarbij Engeland den 546 1) Benevens Duitsch Oost-Afrika Waardoor de Kaap-Caïro route over Engelsch grondgebied was verkregen. Na 1920 beheerschte Engeland dus niet slechts de zeeën, maar ook over landvan Britsch-Indië over Iran, Irak, Transjordanië, Palestina, Egypte, Soedan, Kenya, Tanganjika, Rhodesia, Transvaal en de Kaapkolonie was een aaneengesloten spergebied gevormd tusschen Oost en West, met als eenig zwak puntthe North Western Frontier maar daar is dan ook tot op heden frisch om gevochten. Voor Engeland hebben zich evenwel sedert 1920 tal van zwakke steeën in en grenzende aan dat spergebied geopenbaardIran, Irak, Palestina, Egypte, en nu weer de Duitsche koloniale wenschen en Japan in China

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 40