Sultan trachtte te overtuigen van het ongewenschte van de uitvoering van deze spoorverbinding, werd toch aan den bouw begonnen. Hij was een der directe oorzaken van den wereld oorlog. Ook Rusland, dat door Armenië en Perzië zijn uitweg zocht naar de Perzische Golf, zag de „Duitsche Bagdadbaanmet diep wantrouwen aanvangen en groeienterwijl Frankrijk, dat m Syrië groote belangen had, met evenveel tegenzin den nieuwen indringer zag verschijnen. Men zag hier derhalve de latere Entente eensgezind in haar afschuw Hoe ernstig dit belangenconflict wel is geweest, en met hoeveel zekerheid kan worden aangenomen, dat het mede een der oorzaken is geweest van het uitbreken van den oorlog van 1914, moge blijken uit het feit, dat in het Sykes-Picot-verdrag van 1916 (waarbij De Nabije Oost tusschen Frankrijk en Engeland werd verdeeld 1) uitdrukkelijk werd bepaald, dat de Bagdadbaan onder geen voorwaarde mocht worden afgebouwd! Het is merkwaardig dat men tot dergelijke besluiten is kunnen komen en deze jarenlang in al hunne consequenties heeft weten te handhaven Wij willen een korte schets geven van den afbouw van de Bagdadbaan: Bij het einde van den wereldoorlog was aan de Turksche zijde de baan gereed tot Nissibin, een station op 150 km West van Mosoelaan den Mesopotamischen kant tot het station Beidsji, op 210 km Noord van Bagdad. Frank rijk was de eerste der partners die zich niet aan de overeenkomst hield, en, gedwongen door economische en politieke eischen, den spoorweg in Syrië langs de Turksche grens ging verlengenmet als einddoel Mosoel, waar dan aansluiting kon worden verkregen met de Irakbaan. Engeland antwoordde door de baan bij Beidsji weder te gaan afbreken, onder het voorwendsel van onvoldoend financieel ren dement. Aan dit merkwaardige politieke tournooi, ten koste van land en verkeer, kwam een einde bij de bevrijding van Irak uit het Engelsche mandaatschap. De Regeering in Bagdad kon nu besluiten om de door de Engelschen afgebroken baanvakken weder op te bouwen en het hiaat naar de Syrische grens te sluiten. Begonnen tegen einde Nov. 1936 is de baan thans vrijwel gereed, en daarmede een machtige verbinding van Europa naar De Nabije Oost eindelijk tot stand gekomen. Zooals wij reeds hiervoren schreven waren bij de Conferentie van San Remo, Palestina, Transjordanië en Irak onder Engelsch mandaat gesteld. Engeland was hierdoor in staat om een „zuiver Engelschen landweg" door De Nabije Oost te scheppen (zie de Zie ook I.M.T. 1937, Nr. 11, blz. 955. 547

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 41