schets)Deze plannen waren zeker niet nieuw en dateerden reeds uit den tijd, toen de projecten voor de „Duitsche Bagdadbaan" vasten vorm gingen aannemen, en toenmaals den aanleg van een parallelspoorweg beoogden, die van Haifa over Damascus en door de Syrische woestijn naar Bagdad zou loopen. Het is er niet van gekomen, omdat de oorlog tusschenbeide kwam, en inmiddels het autoverkeer in deze landen zulk een omvang had aangenomen, dat de aanleg van een nieuwe spoorlijn economisch niet verant woord kon zijn. Daarom besloot Engeland in April 1937 tot den bouw van een betonweg van Haifa over Jeruzalem, Maf rak (aan de grens van Transjordanië), Rutba, Ramadi (aan de grens van Irak) naar Bagdad. Deze weg loopt dan geheel door met Engeland bevriende landen en overschrijdt nergens de Syrische grens. De betonweg is natuurlijk nog niet voltooid. Wat echter niet wegneemt, dat het autoverkeer dwars door de woestijn al grooten omvang heeft. Reeds in 1923 was er een geregelde Engelsche verbinding met Pulmann-omnibussen van Damascus naar Bagdadhet traject liep dwars door de woestijn en kon in zooverre aanspraak maken op den naam van weg, dat plaatselijk enkele heel slechte gedeelten van het spoor waren verbeterd en dat de route was afgebakend. Men kon toenmaals reeds in een half etmaal van Damascus naar Bagdad reizeneen afstand waarover 15 jaren geleden bijna een maand werd gereisd. Bagdad is verder reeds door goede autowegen verbonden met Basra en met Teheran. Men denke zich dezen gewijzigden toestand even in: Teheran, de hoofdstad van Iran (Perzië), een vroeger voor den Europeaan even onbereikbare als fantastische metropool, is thans in geriefelijke autobussen reizende van de Middellandsche Zee uit in één etmaal te bereiken. Hoewel minder intensief en omvangrijk dan het autoverkeer, is de invloed van het luchtverkeer op De Nabije Oost feitelijk van nog grootere beteekenis, omdat daaruit het groote belang van dit bruggeland voor het wereldverkeer wel het sterkst spreekt. Op het schetsje hebben wij in „streeplijnen" eenige der belang rijkste verkeersluchtbanen aangegeven men ziet er uit hoe Egypte en de kusten van Palestina en Syrië het belangrijkste centrum zijn geworden in het verkeer tusschen Europa, Azië en Afrika. Wij willen die banen even noemen 1. de Imperial Airways Ltd vliegt een halfwekelijkschen dienst van London over Athene, Cairo, Haifa, Bagdad, Karatsji naar Indië, en verder naar Australië. In Egypte splitst zich de lijn en gaat één tak, geheel over Engelsch gebied, over Kartoem naar Kaapstad. In Kartoem splitst deze lijn zich weer en gaat één tak naar het Westen naar Nigeria. 548

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 42