Men kon het wel leenen in het buitenland, natuurlijk welechter: buitenlandsche geldschieters waren even zekere buitenlandsche belanghebbenden, die niets voor niets deden. Men denke slechts over de volgende voorbeelden Hoe is het mogelijk, dat de rijk dommen aan aardolie van Mesopotamië en Perzië (dus uit vroegere Turksche en zelfstandige rijken door wijde buizen zijn afgevloeid naar Tripolis, Haifa en Basra, geëxploiteerd door Engelsche, Fransche, Duitsche en Nederlandsche kapitalen, die er natuurlijk ook een deel van de winsten uit hebben opgeslokt Waarom heeft Engeland de voltooiing van de Hedjaz-baan, welke voorbij Medina zou worden doorgetrokken over Mekka naar Dzjidda (aan de Roode Zee met alle mogelijke politieke mid delen tegengewerkt terwijl toch een doorgaande verbinding van Konstantinopel over land naar de Roode Zee voor de ontwikke ling van de Arabische landen van onschatbare waarde zou zijn, en de lijn nu doodloopt in het zand van Medina Als dan ook de spoorwegen in de Islamietische landen na den oorlog belangrijk zijn verbeterd en uitgebreid, dan is dat geschied ondanks de tegenwerking van de belanghebbende Europeesche landen. De voltooiing van de Hedjazbaan schijnt nu te worden uitgevoerd tot DzjiddaEuropeesch of internationaal kapitaal zal men bij den bouw echter tevergeefs zoeken. De groote Iransche spoorbaan van Bender-Sjah (aan de Kas pische Zee) over Teheran en Disfoel naar Bender-Sjahpoer (aan de Perzische Golf) 1) is gezien het uiterst zware bergterrein niet alleen een wonder van technischen arbeid, maar tevens geheel gefinancierd door de Iransche regeering. Over een jaar moet de baan geheel gereed zijneen stuk nationale arbeid waar aan het buitenlandsche kapitaal niet heeft deelgenomen. De uitbreiding van de verkeersnetten in de Islamietische landen van De Nabije Oost dateert dus zooals wij zeiden van na den wereldoorlog, die nieuwe nationale staten zag ontstaan. Uit het zwakke onsamenhangende Turksche Rijk der Sultans, uit het volkomen onmondige Perzië der Kadsjarendynastie, uit het door Engeland beheerschte Egypte, zijn geworden het Turkije van Kemal Atatürk, het Iran van Resah Sjah, het Irak van Koning Feisoel (thans Koning Gazi), het Saoedië van Ibn Saoed (Abd al Azis), het Jemen van den Imam, het Egypte van Koning Faroek. Bezien wij thans het interne en onderlinge verkeer van de Islamietische staten nader, dan vinden wij het volgende beeld in Turkije (dus feitelijk het vroegere Klein-Azië) zijn meer dan 2600 km spoorbaan gebouwd na den oorlog alle banen zijn b Zie het schetsje in I.M.T. No. 3 blr. 217. 550

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 44