eigendom van den Staat. Het net is beN. Aleppo verbonden met de Syrische en Iraksche netten. Eene verbinding van Erzeroem en Trebisonde met de Westelijke hoofdlijn zal tevens de ver binding met het Kaukasische net der U.S.S.R. vormen. In Irak is na den oorlog, en nadat Engeland zijn mandaat heeft moeten opgeven, de Bagdadbaan voltooidzij is staatseigendom geworden. Plannen zijn in beraad om Bagdad te verbinden met de Perzische lijn bij Teheran. In Iran zal de groote Noord-Zuid-lijn waarvan wij hiervoren spraken weldra gereed zijn; zij is staatseigendom en werd gefi nancierd uit een monopolie op thee en suiker. Deze spoorweg, welks aanleg bijna ondenkbare moeilijkheden had te overwinnen, is vooral psychologisch bezien een schepping van de hoogste orde. Want alle Perzen, van hoog tot laag, hebben er aan mede betaald; en dat feit juist, dat het geheele volk het grootsche werk betaalt, dat het geheel hun eigen spoorweg is, bepaalt er de waarde van. Wie groote prestaties weet te waardeeren als uitingen van nationale daadkracht en opoffering, wie den Iranschen spoorweg, de Duit- sche auto-strades, den opbouw van Abessinië, e.d.m., kan zien, losgemaakt van de bouwrekeningen, die begrijpt, dat het op de wereld minder aankomt op de omrekening in geld van de verrichte arbeidsprestatie en haar rendement, dan op den gepresteerden arbeid, op de daad, zelve. Het zwakke, verdeelde en onbewuste Perzische volk, dat wij in den wereldoorlog ten onder zagen gaan, heeft door den bouw van Resah Sjah's grooten nationalen spoorweg aan zichzelf zijne hernieuwing bewezen. Op het gebied van het luchtverkeer willen wij bijzonder de aandacht vragen voor de Misr Airwork, een Egyptische maat schappij, onderdeel van de Misr-bank in Caïro, die met Egyptische piloten de lijnen in De Nabije Oost bevliegt. Behalve de hiervoren reeds genoemde lijnen zijn nieuwe lijnen van Mosoel over Bagdad naar Basra in voorbereidingbovendien wordt tijdens de bede vaart regelmatig op Mekka gevlogen. Het opvallendst van alle is echter het autoverkeer. Paul Schmitz beeldt dit als volgt uit in zijn boek All-Islam Weltmacht von Morgen 551 „Entgegen kommen Autokarawanen von Bagdad. An der Spitze „vielleicht ein arabischer Omnibus, vollgestopft mit phantastischen „Gestalten Mekkapilgern zum Teil die mit untergeschlagenen „Beinen dichtgedrangt auf den Polstem der Wagenbanke hoeken, „unempfindlich gegen die Mühsal der Reise. Dahinten schwer bela- „dene Lastwagen, die die Güter Irans und Iraks hinüberbringen zu „den Levantehafen. Der Zug braust vorbei, man winkt, und bald „ist nichts mehr zu sehen als eine Reihe sich schnell bewegender „Staubsaülen Weiter geht die Fahrt ostwarts, rechts und links „am Weg Skelette verendeter Kamele und Zeichen der neuen „Zeit gestrandete Autos, von denen nichts mehr übrigblieb als der „schwere Motorblock und das Chassis.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 45