552 „Am Abend Rutba Rutba, das Fort in der Wüste, der Stütz- „punkt in der Mitte des Wegs, Flugplatz, an dem es Wasser und „Betriebsstoff im Ueberflusz gibt und wo englische Regie einen mo- „demen Botelbetrieb aus dem Wiistensand hervorzauberte. Die „Expreszommbusse rasten hier nur kurze Zeit, andere warten in „dieser Oase den neuen Tag ab, um mit dem ersten Licht weiterzu- „fahren, Hunderte und Hunderte von Kilometem vorbei an Weg- „weisern, die auf Ziele deuten, weit, weit im Norden oder Süden der „Wüste, die sich bis an die Gestade des Roten Meeres oder des „Indischen Ozeans streckt. An solchen Wegweisem zu Stadten, die „fruher weltenfemt, heute nahegerückt sind, halt das Auto vielléicht, „langsamer pocht der Herzschlag des Motors, und man hat Zeit zum „Begreifen. Zum Begreifen dessen, was hier Raumerschlieszung „bedeutete, was hier der Motor wandelte". Als de nieuwe betonweg gereed zal zijn bereikt men in 12 uren van Haïfa uit Bagdad. Maar ook thans, zonder wegen, gaat het verkeer dag en nacht voort. Om de 5 km wijst een richtingsbord op hoogen paal de strekking van den colonneweg aan men rijdt dwars over het terrein en passeert elkaar dikwijls op grooten afstand, als de schepen op zee. Aldus zijn de Islamietische landen overdekt met colonnewegen, welke feitelijk niets anders zijn dan afgebakende richtingen met hier en daar een plaatselijke verbetering. Damascus is op deze wijze verbonden met Bagdad; Bagdad met Mekka en Mosoel en Teheran en Ispahan en SjirasTeheran weder met Herat, Kandahar en Kaboel in Afghanistan. De Levantkust is zoo door de auto verbonden met Midden-Azië, langs wegen of geen wegen, langs richtlijnen eer dan langs banen. Men begrijpt wat dit beteekent voor deze landen, die eeuwen lang waren afgesloten van elk onderling verkeer, en die van elke aanraking met de verdere wereld waren verstoken gebleven. Damascus, Mekka, Bagdad, Teheran, Sjiras, Kaboel zijn geen aardrijkskundige namen meer voor steden, die aan een ieder vreemd en onbereikbaar schenenzij vormen nu bakens 'langs de nieuwe wereldverkeersbanen. De oude verkeersbanen tusschen Oost en West, tot nieuw leven geroepen in, na en door den wereldoorlog, hebben voor de be trokken landen van de Nabije Oost een nieuw tijdperk ingeluid het tijdperk van hernieuwing en bezinning, van waardeering van eigen kracht en macht. En als de Europeesche mogendheden zich steeds verder uit dat gebied terugtrekken, uit Egypte, Iran, Irak en Syrië, dan is dat stellig niet alleen hun dierbaarste wensch, doch een onaf wendbaar gevolg van de wederopstanding der Islamietische vol keren, die de macht van hun vroegere wereldstelling zien schemeren. Wordt vervolgd).

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 46