554 4e Vraag. Bij de reactie van koper met verdund salpeterzuur ontstond 6 gram NO. hoeveel koper heeft gereageerd en hoeveel Cu(NOj)! ontstond tegelijkertijd? N 14 O 16 Cu 63,5 NEDERLANDSCHE TAAL. Tijd lVz uur. Maak een opstel over een der volgende onderwerpen I. Staatsmobilisatie en hare voorbereiding. Wat verstaat men onder staatsmobilisatie hoe is dit begrip ontstaan noem enkele onderwerpen, welke tot het gebied van de staatsmobilisatie behooren en bespreek aan de hand daarvan de situatie in Nederlandseh- Indië - invloed van de voorbereiding op landbouw, handel en industrie wat is in Nederlandsch-Indië op dit gebied verricht II. De noodzakelijkheid van buitenlandsche verloven. Verschillende klimaatsomstandigheden in Indië en Europa invloed van het klimaat op den Europeaan zoowel lichamelijk als geestelijk dikwijls langdurig isolement op de buitengewesten noodzakelijkheid tot hernieu wing van het contact met de Europeesche cultuur en samenleving. m. De wenschelijkheid tot vestiging van industrieën in Nederlandsch-Indië. Hoogtepunt in de economische ontwikkeling der groote landbouwcultures reeds lang bereikt om welke redenen is de vestiging van industrieën in Nederlandsch-Indië gewenscht ontwikkelingsmogelijkhedengoedkoope werkkrachten, beschermende rechten (invoercontingenteering) welke industrieën zijn van belang voor de Indische defensie wat is van indus trialisatie te verwachten VREEMDE WESTERSCHE TALEN. Tijd: IV2 uur. Maak een opstel in de FRANSCHE, DUITSCHE of ENGELSCHE taal over een der volgende onderwerpen I. Verlenging van den eersten oefeningstijd der dienstplichtigen in Neder land. Oorzaken van den te korten eersten oefeningstijd (afkeer van defensie maatregelen) redenen voor de verlenging (onvoldoende geoefendheid bediening moderne oorlogsmiddelen, groot deel van het jaar geen voldoend aantal geoefenden onder de wapenen, mogelijkheid strategische overvalling, toenemende spanningen in Europa, toeneming nationaal bewustzijn) overwegingen om de verlenging reeds dit jaar te doen ingaan radiorede Dr. Colijn hoe opgenomen door het volk. II. De Officier en de Politiek. Welke is de taak van den officier (opvoeder, uitvoerder bevelen van het wettig gezag) Is naar Uwe meening actieve deelneming aan de politiek voor den officier toelaatbaar, gewenscht of ongewenscht Moet de officier bekend zijn met de politieke stroomingen en vraagstukken en zoo ja, waarom

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 48