5. CHINA. (Van onzen correspondent). (met een schets). Gedurende de geheele maand April is aller aandacht gevestigd geweest op het Zuid-Oostelijk deel van de provincie ShanTung in het algemeen en op het stadje TaiEhrChwang in het bijzonder. Hetgeen zich daar in de laatste weken heeft afgespeeld, kan niet anders dan grooten invloed hebben op China's toekomstig lot. Het kan niet tegengesproken worden, dat de Chineezen daar in de eerste helft van April eene belangrijke locale overwinning heb ben behaald. Zij hebben een Japansch offensief niet alleen tot staan gebracht, maar den vijand een 40tal kilometers met groote verliezen teruggedreven. Daaruit evenwel reeds te besluiten zooals Amerikaansche bladen deden dat daarmede een keer punt in den oorlog bereikt zou zijn, dat men nu met de mogelijk heid eener Japansche nederlaag rekening moet gaan houden, is minstens genomen voorbarig. Bij TaiEhrChwang heeft de Chineesche krijgsmacht echter voor de eerste maal bewezen, dat zij onder gunstige omstandigheden strijdende en daarbij op moderne wijze van moderne krijgs- uitrusting voorzien, gesteund door tanks, voldoende artillerie en vliegtuigen, in staat is, niet alleen den Japanners met succes weerstand te bieden, maar ze zelfs terug te drijven. Dat geeft natuurlijk te denken," en de bij TaiEhrChwang opge dane ervaring moet voor die Japanners, die zich nog altijd de Chineesche legers dachten als die van voor 10 jaar benden slecht gewapende, slecht gedisciplineerde en aangevoerde huur lingen, met wie de Japansche keurtroepen licht spel hadden wel een groote ontgoocheling en teleurstelling zijn geweest. Daar vechten zij nu ruim negen maanden en instede van een vermin derden weerstand te ondervinden, welke erop zou wijzen, dat het oogenblik nadert, waarop een ineenstorting van het verzet mag worden verwacht, wordt die weerstand met den dag krach tiger en heviger, om te culmineeren in eene overwinning (welke hoewel op zich zelf van groote beteekenis, in dezen oorlog zich uitstrekkende over zulke ontzaglijk uitgestrekte gebieden, niet anders dan van lokale beteekenis kan zijnen ook daarom van lokale beteekenis is gebleven, omdat het na den doorbraak door het Japansche front niet gelukt is de Japanners over een belang rijken afstand bv. over de Gele rivier terug te werpen)

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 51