2. DE HARMONIE EN DE WEERMACHT IN NEDERLANDSCH-INDIË, door P. G. MANTEL, Kapitein van den Generalen Staf. I. BEKNOPT HISTORISCH OVERZICHT. Laat men den blik gaan over de geschiedenis van het defensie probleem in Ned.-Indië in de achter ons liggende vijf decennia, dan valt dadelijk op, dat het vraagstuk zich steeds om twee punten heeft bewogen, n.l. in de eerste plaats, in welke mate die verde diging moet en kan worden gevoerd en in de tweede plaats, welk aandeel elk der twee hoofdbestanddeelen van de weermacht daarin moet hebben. Te moeilijker wordt een bevredigende taakverdeeling over leger en vloot, naarmate het geheel der defensie op beschei dener leest moet zijn geschoeid. Daar komt nog bij, dat de aard van het te verdedigen object een uitgestrekt eilandenrijk zijn bijzondere eischen stelt, terwijl nog al eens diepgaand verschil in visie voorkomt tusschen land- en zeemacht m.b.t. de vraag, welke de beste verdedigingswijze te achten is. Dit verschil in visie moge met een eenvoudig beeld worden gekarakteriseerd. De continentale visie stelt zich op het standpunt, dat tot behoud van huis en erf, deze in de eerste plaats zelve ter verdediging moeten worden ingericht en dat de belager maar moet trachten met kracht van wapenen den eigenaar zijn bezit te ontwringen. De maritieme visie daarentegen zegt,,Wat baat verdediging van huis en erf, als slager en bakker u niet kunnen bereiken, als gij de producten van uw erf niet aan de markt kunt brengen Gij sterft den hongerdood De maritieme visie stelt het offensief op den voorgrond den vijand tegemoet, ontzeg 511 i) Gaarne werd voldaan aan het verzoek van de redactie van het Indisch Militair Tijdschrift, de onder bovenstaanden titel voor de Vereeniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap gehouden lezing voor dit tijdschrift te bewerken. De benoodigde toestemming daartoe werd door het Bestuur der genoemde vereeniging verleend mede op deze plaats wordt daarvoor gaarne dank geuit. Enkele punten worden thans iets breeder belicht dan in het kort bestek van een lezing mogelijk wassommige, aan vakliteratuur ontleende, uit- spraken en meeningen worden, ter illustratie, toegevoegd. M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 5