deze met veel onderscheiding opgenomen in het Indische leger, gene gedoemd zijn leven verder in ballingschap te slijten. Men begrijpe ons goed er was voor Dipa Negara geen andere oplossing mogelijk zijn gezindheid tegenover het Nederlandsche gezag was zoodanig, dat deze onverzoenlijke fanaticus als een staatsgevaarlijk element moest worden beschouwd. Daarom was de afzondering, zooals die gelast is bij het verbanningsdecreet van 30 April 1830, waarbij aan Dipa Negara Menado als verblijfplaats werd aangewezen, de eenige manier om in de toekomst nieuwe drama's te voorkomen. Ook Kjahi Madja werd na een lange lijdensgeschiedenis gede porteerd en kwam tenslotte met een groot aantal volgelingen terecht in het district Saundano, nabij Menado. Van het hoofdtrio ontkwam dus slechts Sentot aan een derge- lijken maatregel, en dat is het, naast de bestreden gevangen neming van Dipa Negara, wat aan het eind van den Java-oorlog een onbevredigend slot geeft. Het moge dan zijn, dat Sentot de handigste geweest is van het drietal, en op het gunstige moment van die handigheid gebruik heeft gemaakt, de billijkheid eischt de erkenning, dat zijn gevoelens tijdens den oorlog geen duim breed afweken van die der twee andere opstandelingen, en dan doet de zoo afwijkende behandeling vreemd aan. Bij het opmaken van de balans komen enkele gedachten naar voren. Wij hebben, aan de hand van bevoegde beoordeelaars, in het bovenstaande kunnen constateeren, dat over de hoofdaanleg- gers van den Java-oorlog niet bijzonder gunstig wordt geoordeeld. De critieken zijn soms vernietigend. En bij rustige overweging komt de vraag op Hoe is het mogelijk geweest, dat personen als de besprokene vijf jaren lang een geheele landstreek in opstand wisten te houden, en waaraan is het te wijten, dat het Gouver nement de situatie niet eerder meester was Geschiedbeschrijving moge zich weliswaar enkel bepalen tot het vastleggen der bloote feiten, uit de weergave daarvan moeten niettemin lessen worden getrokken. Welke les geeft de Java-oorlog De voornaamste is, naar wij meenen, dat de Europeesche gemeenschap in hooge mate den geloofsfactor heeft veronzachtzaamd. Psychologisch is een groote misrekening gemaakt in het schatten van Dipa Negara s macht men veronderstelde deze veel geringer dan zij inderdaad was, en was niet voldoende ingesteld op de wetenschap, dat de Islam zijn aanhangers tot het hoogste fanatisme kan opzweepen, door gebruik te maken van het begrip perang sabil. De oogenschijrdijk weinig doortastende Dipa Negara heeft van deze omstandigheid gebruik weten te maken om het Nederlandsche Gouvernement vijf jaren aan handen en voeten te binden, terwijl de reden van den langen duur tevens moet worden gezocht in het feit, dat,

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 63