zooals zoo dikwijls in onze krijgsgeschiedenis is aan te wijzen, door overdreven zuinigheid het leger niet met voldoende getal sterkte kon optreden, zoodat in de eerste jaren van den oorlog afwachten meer de boodschap was dan aanpakken. En tenslotte is de weinige doortastendheid, blijkende uit eindelooze onder handelingen en het telkens weer stop zetten der krijgsverrich tingen, waardoor de tegenpartij weer moed vatte, te beschouwen als een waarschuwing om tegen den Inlandschen tegenstander geen zwakheid te betoonen. Men heeft na 1830 de ontvangen lessen niet ten volle overdacht en er de noodige conclusies uit getrokken, want het merkwaardige feit doet zich voor, dat in den Atjeh-oorlog dezelfde fouten werden gedemonstreerd. Ook daar vierde de afwachtingspolitiek weer hoogtij en tastte men omtrent de oorzaken van het hardnekkige verzet opnieuw in het duister. Het moest tot 1896 duren, alvorens Dr. Snouck Hurgronje de aandacht der autoriteiten vestigde op de noodzakelijkheid der bestrijding van den „perang sabil", en het heeft heel wat voeten in de aarde gehad alvorens de oelama- partij, die den oorlog uit eigen belang gaande hield, werd aange pakt instede dat men haar ontzag. Ook toen weer onderschatting van het geestelijke element, naast een passieve politiek. De Java- oorlog had anders kunnen leeren, en dat ook in de vorige eeuw de macht van den Islam wel degelijk werd onderkend, en men zich daarnaar te richten had, toonde Napoleon, van wiens optreden in Egypte Kolonel Slothouber onlangs een markant voorbeeld gaf door te schrijven Op een dergelijke wijze doorgaande wint Napoleon het ver trouwen der Islamitische wereld, en zonder deze tactiek nu zonder meer toe te juichen, getuigt zij niettemin van meer inzicht in verhoudingen en van een grootere mate van psychologisch inzicht dan het Nederlandsche Gouvernement tijdens, en vooral vóór, den Java^oorlog heeft betoond. 568 „Een treffend staaltje van Napoléon's aanpassingsvermogen citeer ik "nog uit den Moniteur, betreffende een onderhoud dat hij bij de Groote Pyramide met diverse mupthis en imans hield, en dat welhaast verbluffend is te noemen „Buonaparte Gloire a Allah il n'y a point d'autre dieu que Dieu, Mahomet est son prophéte, et je suis de ses amis. „Suleiman Saluut de paix sur l'envoyé de Dieu salut aussi sur toi, invincible général, favori de Mohamed (ou Mahomet). „Buonaparte Muphti, je te remercie le divin coran fait les délices de mon esprit et l'attention de mes yeux. J'aime le prophéte, et je compte, avant qu'il soit peu, aller voir et honorer son tombeau dans la ville sacrée mais ma mission est auparavant d'exterminer les mamelouks". b b I.M.T., 1936, No. 1, blz. 9, in de studie: Veldheeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 64