589 zware vewn. wel rechtsomkeert zal maken. Gebeurt dit niet, dan treden hiertegen op „tous les canons possédant une puissance de perforation suf- fisante et tirant a vue directe". Welk kanon dit is wordt niet vermeld. Terecht merkt de R.d'Inf. op, dat S. hier weinig overtuigend is. Inder daad moet, ook uit moreele overwegingen, in de voorste lijn over een licht wapen worden beschikt. Met de waardeering der verschillende wapens wordt niet ingestemd. Ook is het ons niet duidelijk, waarom op een afstand van 500 m op een groot doel vurende, de voorkeur moet worden gegeven aan vuursnelheid boven de uitwerking van het enkele schot. Met de R.d'Inf. betwijfelen wij het terugkeeren der zware vewn. en zijn wij van meening, dat hiertegen en tegen doorgedrongen lichte en middelbare vewn. een diepte opstelling van zwaarder pag. dan in de voorste lijn is opgesteld, noodig is. De hierna volgende indeeling der afweermiddelen van luit.kol Perré, voorkomende in de R.d'Inf. van Juli '34 kan dan ook nog steeds gehandhaafd blijven. a. Armes légères recherchant surtout l'invisibilité b. Armee lourdes avant tout puissantes, ayant chacune leur mission déterminée. Ar till er ie, vl g n. en nevel b ij Hen p ants er aanv al. „An der Ausschaltung der feindlichen Panzerabwehrwaffen müssen alle die Truppen mitwirken, die dazu in der Lage sind", zegt een onbekende S. in M.W. van Maart 1938, nr. 38. De hoofdtaak kent hij daarbij toe aan de artillerie welke op de volgende wijzen kan steunen. Is een sterke art.maoht voor steun beschikbaar, dan kan een zich met sprongen verplaatsende vuurwals de oplossing brengen. Deze heeft tot taak. in korte snel op elkaar volgende sprongen de eigen pantserkrachten bij den vijand te brengen en vooral het vij.pag. „niederzuhalten". De met een vuurwals gepaard gaande rook- en stofontwikkeling beperkt bovendien de uitwerking van het verdedigende pag. tot op enkele honderden m. Ook kunnen pantsers dichter achter de vuurwals aansluiten dan inf. Het tempo van de vuurwals moet rekening houden met dat van de pantser strijdkrachten. Een vraag is, of een tijdregeling moet worden gebruikt, of dat de vuurwals door bij de voorste echelons ingedeelde art.officieren zal worden geleid. S. geeft de voorkeur aan een compromis, nl. een tijdregeling met de moge lijkheid het tempo overeenkomstig van de art.bericht-officieren verkregen meldingen te doen versnellen of vertragen. Een tweede oplossing ziet S. in begeleidende art., hierbij in het midden latende of dit art. met een „Selbstfahrlafette" of een „Geschutzkampfwagen" moet zijn. Doch slechts een dergelijke soort art. zal een pantseraanval op den juisten tijd op de juiste plaats kunnen steunen. Medewerking van het luchtwapen bij de bestrijding van vij.pag. moet steeds worden nagestreefd, zoowel voor verkenning en art.wg. als voor het gevecht. Om de uitwerking van het pag. te verminderen beveelt S. aan, den aanval bij duisternis (dagaanbreken) uit te voeren. Bij daglicht moet van nevel worden gebruik gemaakt „zur Blendung und Lahmung der Panzer abwehrwaffen". Wij willen hieraan toevoegen, dat het gebruik van nevel n.o.m. in ernstige mate zal moeten worden beperkt, daar anders de kans groot is, dat de toch reeds een slecht uitzicht hebbende aanvallende vewn. hiervan minstens evenveel hinder ondervinden als het vij.pag. Vewn. aan het Noord-West front (Br.-Indië). De R.d'Inf. van Maart 1938 heeft het volgende overgenomen uit het R.T.C.J. van Juli 1937. Men heeft in Br.-Indië 3 cien. lichte vewn., elk

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 85