596 onder leiding van gedurende geruimen tijd te detacheeren kader van de art. b indeeling der vereenigde sien. als 3e bij. bij de afd. rijdende art. en uitgifte der sien. zoodra zich daaraan behoefte doet gevoelenwaar mogelijk blijven zij vuurtactisch en -technisch één geheel vormen met de afd. hiervoor is ruime toebedeeling van vb.mat. noodig waartegenover een winst staat aan vuurkracht t.b.v. het geheel. S. geeft aan de laatste oplossing de voorkeur. Tactisch gebruik en optreden. Taktische Verwendung der Artillerie in Frankreich (D.W. nr. 10) geeft een samenvatting van hetgeen t.d.a. is voorgeschreven in de „Grandes Unites". Gebirgsartilleristisches für Flachlandartilleristen (kap. EderA.R. Feb. en Mrt.) geeft een duidelijke uiteenzetting van de verschillen in optreden, gebruik en vuurleiding tusschen vd.- en bg.art. Invloed pantserauto's en vechtwagens. Artillerie als pantserajweer (Mav. Maart) geeft een samenvatting van de huidige meeningen over de waarde van de art. als bestrijdingsmiddel van vewn. In het algemeen worden daaromtrent geen hooge verwachtingen meer gekoesterd. Hoewel de art. in samenwerking met andere wapens den pantserafweer op zeer goede wijze kan aanvullen, zoodat medewerking onontbeerlijk is, moet vcor de massa der art. de bestrijding van de achter de vewn. volgende inf. en van de vij. art. hoofdzaak blijven. Het is voorts gewenscht, dat de art. voor eigen bescherming zelf voorzien wordt van pags. In Die groszen französischen Westmanöver 1937 in der Normandie (M.W.R. Mrt.) treffen wij aan, dat tijdens genoemde oefeningen voor de eerste maal de div.pags.bijn. werden ingezet zij vormen het hoogste pa.echelon, dat volgens de G.U. is bestemd voor bescherming van de stellingterreinen der art. de vuurmonden werden stuksgewijze over deze terreinen verdeeld. Verbindingsdienst. Een ook ten onzent niet onbekend verschijnsel is de neiging, bij de tf. ber.wisseling de tftn. uit te schakelen en alle bevelen en berichten om nog niet te spreken van vele overbodige mededeelingen van officier aan officier te doen doorgeven. Dat is euvel niet tot ons leger beperkt is, blijkt uit het artikel Anlage von gefechtsmaszigen Übungen des Abteilungs- nachrichtenzuges (A.R. Maart) waarin door luit. von Schoenau de treffend juiste opmerking wordt gemaakt, dat een dergelijk optreden wel in vredestijd een „oplossing" geeft, doch weinig bevorderlijk is voor de opleiding van den tft. voor zijn oorlogstaak, daar het hem het zelfvertrouwen beneemt. Dit ingrijpen, zegt S. kan worden voorkomen door het vb.pers. vóór den aanvang der bij.- en afd.oefn. volledig op te leiden; terzake volgen eenige zeer nutige wenken en voorbeelden van oefeningen. -Afgezien nog van het feit, dat aan genoemde voorwaarde nimmer geheel zal kunnen worden voldaan (veelvuldige personeelsmutaties)betwijfelen wij sterk, of het door S. beoogde doel op de door hem aangeduide wijze volledig zal worden (bereiktdit zal slechts het geval zijn indien alle offn. en oon. er dooi den K.C. van worden doordrongen, dat bij.- en afd.oefn. óók oef. van het vb.pers. beoogen en dat het m.h.o. cp de werkelijkheid in hun eigen belang is, niet dan bij uiterste noodzaak in te grijpen, een noodzaak, die zich bij de genoemde interne oefn. practisch niet voordoet. Luchtdoelartillerie. Mj. Krziwanek behadelt in M.W.M. Maart, Fliegerabwehr Waffen und ihre Verwendungaan welk artikel het volgende is ontleend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 92