599 toegedachte taak op zeer goede wijze volbracht. Enkele gegevens daar omtrent mogen nog nader worden vermeld. Een onmiddellijk bij den aanvang van de oefening uitgezonden vliegboot ontdekte reeds na 42' een vij. eskader, bestaande uit kruisers en torpedo jagers. Toen de melding daarvan binnenkwam werd onmiddellijk 1 afd. Ansons [bommenwerpers] uitgezonden. Kort hierna kwam echter een melding van een vliegbootpat. binnen betreffende een waargenomen eskader, waarbij zich een vliegkampschip bevond. Tegen dit belangrijkere doel werden 2 afdn. ingezet, terwijl de eerst uitgezonden afd. Ansons radiogra fisch een nieuwe opdracht ontving en eveneens tegen dit doel werd ingezet. Vermelding verdient nog, dat ook de plaats van het 2e vliegkampschip, waarover de vij beschikte, reeds den eersten dag [de oef. was te 15.00 aan gevangen] kort na het invallen van de duisternis werd gemeld. Den tweeden dag konden op beide vliegkampschepen bij herhaling aanvallen met de torpedo- en bombardementsvliegtuigen worden uitgevoerd. Bij deze oefeningen zijn de zeer groote mobiliteit en de aanvalskracht van de luchtstrijdkrachten bij de kustvdd. duidelijk aan het licht getreden tevens is echter gebleken, dat de luchtstrijdkrachten door slechte weers omstandigheden in de verkenning kunnen worden belemmerd. Het vorenstaande vond nogmaals bevestiging bij de voorjaarsmanoeuvres, welke de Home Fleet in 1938 heeft gehouden en waarvan een verslag is opgenomen in de U.S.R. van 21-4-38. Enkele passages uit het betrokken artikel mogen zulks demonstreeren. 1. Of all the features of the big combined exercise with which the Home Fleet completed its spring cruise none can have been more interesting, nor perhaps more important, than the reconnaissance work carried out by machines from the two R.A.F. Squadrons based upon PLYMOUTH. 2. In her present stage of development the flying boat can descend upon the sea and ride out quite a lively „popple". But she cannot take off from water rough enough to keep her pitching and tossing. Some day she may be designed on the autogyro principle with sufficient direct lift to raise her clear of the waves. Then indeed will she prove an asset of incalculable value to sea power with her capacity to cruise independently. Whatever her utility in aerial torpedo or bombing attack may be, naval men regard reconnaissance work as the most important function of the big flying boat the sort of work, in fact, which the two PLYMOUTH squadrons were told off to undertake during the recent Home Fleet exercise. 3 Apart from this excellent intellingence work, the combined exercise seems to have been more one of co-operation between the naval and air forces than of rivalry. Once contact had -been established with the invading (red) force by the Blue flying boats the ships were not lost sight of, and in their daylight passage up Channel were subject tot spectacular attacks by shore-based bombers. 4. In the recent exercise between a Redland Fleet and a Blueland Air Force it seems to be universally agreed that the former got by far the worst 5. But the moral which has been drawn as a result of these realistic operations is peculiar, if typical. It is that no hostile naval force has the slightest chance of approaching unseen, and that the air blows it will encounter will for ever prevent its attaining its objective. Landsverdediging. Uit de sedert ontvangen Handelingen van de Tweede Kamer der Staten Generaal betreffende de behandeling der Indische Begrooting over 1938, blijkt, dat het kamerlid Gnl. Bajetto, oud Divisiecdt. van het K.N.I.L., de waarde van de land- en watervlgn. als gevechtsinstrument aan een verge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 95