603 getrokken, dat ook de verdediging van Java begint aan de buitengrens van de buitengewesten. Insider" gaat dan als volgt voort„Hoe verder wij naar de periferie van den archipel komen, hoe ongunstiger de omstandigheden voor ons worden. De concentratie wordt langzamer, de bases worden slechter bevedigd en geoutilleerd, terwijl de vijand gemakkelijker met eigen land-vhegtuigen kan optreden uit gereedgemaakte bases buiten ons gebied gelegen. Hoe meer bases buiten Java, hoe grooter kans dat ons voordeel bij de luchtverdediging wegvalt." Ook deze conclusie achten wij niet juist. De concentratie op he bedreigde punt wordt niet langzamer, wanneer een doelmatige dislocatie van de legerbommenwerperverbanden in de buitengewesten wordt door gevoerd, zoodanig, dat een (bedreigd punt in den Archipel van verschillende richtingen en bases uit kan worden aangevallen. Door een juiste keuze van deze basisvliegvelden ver het binnenland in zijn zij reeds van nature veihg gelegen tegen aanslagen van zee uit, terwijl de outillage dezer vliegvelden zonder overwegende bezwaren geheel voor evenbedoelde taak der leg bommenwerpers berekend kan zijn. Voorts achten wij het gevaar fictiefl dat de aanleg van vliegvelden in de buitengewesten het den vijand gemakkelij ker maakt met eigen landvliegtuigen op te treden uit gereed gemaak e, buiten ons gebied gelegen, bases. Geen vijand toch zal het wagen van vreemde vliegterreinen gebruik te maken, welke immers vernield of van obstakels voorzien kunnen zijn, vóórdat hij zich van de bruikbaarheid daarvan heeft overtuigd door vooraf inbezitneming van de door hem benoodigde terreinen d.m.v. een over zee aangevoerde troepenmacht. Men leze hierover eens na, hetgeen is vermeld in het binnenkort verschijnende W.J. 1937 onder het hoofdstuk Landsverdediging. Insider" vervolgt dan„Wil men de Glenn-Martins inschakelen m het geheel van de defensie der buitengewesten, hetgeen men ongetwijfeld zal moeten, doen als zij tactisch en technisch daartoe in staat zijn dan moet het gebruik ervan strategisch op dezelfde wijze geschieden als dat der vlootm.a.w. zij moeten optreden daar waar wij weten dat het succes groot genoeg is om risico te rechtvaardigen. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk gebruik van het leger-vliegwapen vruchtbaarder is, naarmate de samenwerking direct of indirect met het maritieme machtsmiddel beter is. Men stelle zich echter niet voor, dat een dergelijke samenwerking verkregen kan worden zonder een grondige voorbereiding Hier verwart oi. „Insider" de taak van de vloot met die van het leger. Tot de taak van de vloot behoort de actie ter zee, niet gebonden aan het land, tot de taak van het leger behoort de rechtstreeksche territoriale verdediging d.w.z. de verdediging van grondgebied van het land uitgaande Deze verdediging van grondgebied heeft uiteraard betrekking op alle grondgebied m den Archipel en vangt aan met de kustverdediging in den ruimen zin van het woord, bewerkstelligd in de eerste plaats door een offensief optreden van de legerbommenwerpers. Door plaatsgebrek kunnen wij hierop met uit voeriger ingaanmen leze ook, hetgeen hierover werd geschreven in het binnenkort verschijnende W.J. 1937 onder het hoofdstuk Landsverdediging. Als aanvulling en voor zoover noodig ter bevestiging van het voren staande meenen wij goed te doen de aandacht te vestigen op een o.i. belangrijk artikel in de Nieuwe RoUerd. Courant, betreffende de ervaringen welke zijn opgedaan tijdens de jongste Engelsche manoeuvres, gehouden bij den terugkeer van de „Home fleet" naar het moederland van haar voorjaarsreis naar Gibraltar. Bij deze manoeuvres was doelstelling de ver dediging van de kust tegen een vij. landing aan de practijk te toetsen. By deze kustverdediging werd voorts aan het vliegtuigwapen een overwegend belangrijke rol toebedeeld. De thuisvarende vloot stelde nml. een vij. convooi van troepentransport schepen voor, welke door kruisers, torpedobootjagers en een vliegkampschip

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 99