609 11. VAN HET WERELDTOONEEL. De in het vorige overzicht geconstateerde ontspanning in de Europeesche verhoudingen was niet van langen duur hetgeen zich in en om Tsjecho- slowakije afspeelde verhitte de gemoederen dusdanig, dat geruchten en verdachtmakingen maar al te graag als juist werden beschouwd. In deze geladen atmosfeer wisten de verantwoordelijke personen gelukkig het hoofd koel te houdenhoewel incidenten niet uitbleven en onder genoemde omstandigheden ook moeilijk konden uitblijven zijn ernstige veiwikke- lingen voorkomen. Of e.e.a. nu uitsluitend dient te worden toegeschreven aan de vereende diplomatieke actie van Londen en Parijs te Berlijn en Praag valt evenzeer te betwijfelen als de juistheid van de meening, dat zulks geheel zou zijn te danken aan het aan de Wilhelmstrasse heerschende doorzichthet aannemen van een wisselwerking schijnt niet gewaagd. Van Polen werd gezegd, dat het in een conflict over zijn nabuur niet lijdelijk zou toezien, doch zich aan Fransch-Engelsche zijde zou scharen. Warschau reageerde hierop met de Berlijn gunstig stemmende doch in Parijs eenige beroering verwekkende opmerking, dat het Fransch-Poolsche verdrag slechts bindend is in geval een der partijen wordt aangevallen. Voorts gaven Polen en Roemenië te zamen te kennen, niet vrijwillig door tocht te zullen verleenen aan Russische troepen, die Tjechoslowakije te hulp zouden willen snellen. Italië toonde weinig belangstelling voor de gebeurtenissen in O. Europa naar men wilde, zou het zich bewust zijn geworden van het aan het ver bond met Duitschland verbonden gevaar, te worden medegesleept in een strijd waarin het geen rechtstreeksche belangen heeft. Ook zouden de wrij vingen over Triëst en de ongunstige invloed van de Anschlusz op Italië's overwicht in de Donaulanden daarvoor aansprakelijk zijn, evenals de wensch, de met Engeland bereikte overeenstemming niet in de waagschaal te stellen. Hoewel niets bekend werd omtrent de besprekingen tusschen Mussolini en Hitier tijdens diens overweldigende ontvangst, werden dezelfde punten als onderwerpen genoemd en als zoodanig nog het koloniale vraag stuk, inzake waarvan de Duce op matiging zou hebben aangedrongen. De onderhandelingen over een Italiaansch-Fransch accoord werden even snel opgeschort als hervat. De voornaamste aanleiding daartoe was de beweerde Fransche steun aan republikeinsch Spanje. Zoo geeft de thans reeds bijna twee jaar durende bloedige broedertwist op het Pyreneesche schiereiland steeds weer aanleiding tot nieuwe internationale moeilijk heden. De strijd zelve schijnt nog verre van beslist Franco's troepen behielden weliswaar het initiatief, doch de opmarsch aan de verschillende fronten verloopt in een steeds trager tempo. Is dit de reden, dat de Witten met de terugzending van de vrijwilligers waartegen Rusland zijn verzet ten slotte opgaf in zicht overgaan tot steeds heviger luchtbombardemen ten, welke niet alleen door de daaraan ten offer vallende buitenlanders en neutrale schepen aanleiding gaven tot protesten van verschillende zijden? Internationale inmenging dus, doch niet van den Volkenbondde poging, dezen in te schakelen mislukte daar Engeland en Frankrijk zich er tegen verklaarden. De daarvan voor het ministerie Daladier van de zijde van het Volksfront gevreesde terugslag bleef tot nu toe uit steunende op de verleende vol macht ging het over tot een nieuwe devaluatie van den franc, hetgeen een gunstige uitwerking had. Ook sloot het zich zoowel op economisch als op militair terrein ten nauwste aan bij Engeland voorzieningen werden ge troffen voor eenhoofdige commando's over de gezamenlijke legers, vloten en luchtmachten. Het luchtwapen en de luchtverdediging stonden in Engeland in het centrum van de belangstelling de gebleken onmacht van de Engelsche industrie aan de haar gestelde eischen te voldoen, leidde naast het uit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 105