1. ZEVENTIG JAREN HOOGERE KRIJGSSCHOOL door R. BAKKERS, Luitenant-Kolonel van den Generalen Staf. Den len Mei 1938 was het 70 jaren geleden, dat te Haarlem de „School ter opleiding van officieren van den Generalen Staf" het licht zag. Blijkt uit dezen naam de aanvankelijk zeer beperkte doelstelling van de school, reeds in 1872 bepleitte de Nederland- sche Chef van den Generalen Staf een uitbreiding van die doel stelling en het dienstbaar maken dier inrichting voor de vorming van officieren met een grondiger en veelzijdiger krijgskundige opleiding ten einde aldus over een bron te beschikken om daaruit in de behoefte aan hoogere troepenaanvoerders te voorzien. Kort daarop ontving deze ruimere doelstelling officieele sanctie, waar door de stafschool in feite tot een Hoogere Krijgsschool in den waren zin des woords werd. Omdat vaak in de H.K.S. een instituut wordt gezien, bedoeld als opleiding voor den Generalen Staf zonder meer, is het goed er hier de aandacht op te vestigen, dat de zooeven vermelde uitgebreide doelstelling nog steeds bestaat en de richting van het onderwijs aan de H.K.S. bepaalt. Het ligt niet in onze bedoeling aan deze jubileumbijdrage het gebruikelijke historische overzicht te verbinden en een schets te geven van de „Sturm und Drang"-periode, die ook onze hoog ste militaire onderwijsinrichting heeft doorgemaakt en van de wijze waarop zij zich tot het huidige peil heeft ontwikkeld. Belangstellenden ter zake mogen worden verwezen naar het artikel van de hand van den oud-directeur der H.K.S. W. E. van Dam van Isselt, getiteld „Zestig jaren hooger militair onderwijs" voorkomende in den jaargang 1927/28 van het Orgaan der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap, waarin de historie der H.K.S. zeer uitvoerig is behandeld. Volstaan moge worden met het vermelden van de voor ons Leger belangrijke mijlpalen in die geschiedenis nl. 1 Nov. 1876 toen de Stafschool officieel haar poorten opende voor officieren van ons Leger, en 1881 toen de eerste Indische Intendance leerling zijn intrede aan de inrichting deed. Vragen wij ons af, of de H.K.S. in een behoefte heeft voorzien, dan kan het antwoord daarop bezwaarlijk anders dan bevestigend luiden. Sprak dit voor ons Leger eenige decennia geleden nog niet zoo duidelijk, omdat toen de koloniale oorlogsvoering nog 509

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 3